Çağdaş grafik tasarımda fotoğrafın iletişimsel konumu
Contemporary graphic design photos comunication location
- Tez No: 309490
- Danışmanlar: PROF. LEYLA ERSİN EKMEKÇİLER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Fotoğraf, icadıyla birlikte insanların yaşama ve sanata olan bakış açlarını değiştirmiştir. Gerçeğin birebir yansıdığı kağıtlar, geçmişte kalan dondurulmuş bir an'ı betimlerken oluşturduğu inandırıcılık, öncelikle gazete ve dergiler olmak üzere, görsel iletişimin en önemli ifade aracı olmasını sağlamıştır.Fotoğrafın iletişimsel bir dil olarak biçimlendirilmesi, birinci dünya savaşına karşı duyulan tepkinin sanata yansıtıldığı modern sanat hareketleri sürecinde yapılan grafik tasarım çalışmalarıyla başlamıştır.İkinci dünya savaşından sonra, medyanın etkili olması ve göstergebilimin gündeme gelmesiyle kavramların görsel anlatımı, Pop Art ve potsmodernizmin anlatım biçimlerinde kullanılan fotoğraf, soyut kavramların, kitle iletişim nesnelerinin ve irrasyonel düşüncelerin görsel dili olmuştur.Günümüzün ileri teknolojileri kullanılarak sağlanan etkili küresel iletişim ortamında, bilgisayar tasarımlarıyla yeniden biçimlendirilen fotoğraf imgeleri, birer simgesel değer olarak, günümüz görsel iletişiminde de kullanılan en önemli ifade aracıdır.
Özet (Çeviri)
The photography, since its invention, has changed humanbeing's point of view about life and arts. With papers reflecting the truth exactly as it is has and with great persuasiveness exerted while depicting a frozen moment back in time, it has become the most essential material of communication for newspapers and magazines, in particular.Photography became a tool for communicational language with the push given by graphical design works made within the process of modern movements of arts which reflected reactions to the first World War in arts.After the Second World War, photography found major uses in visual expression of concepts and in ways of expression embraced by Pop Art and postmodernism when the media have become more influential and with the the advent of the Semiology, and thus became a visual language for abstract concepts, mass communication objects and irrational ideas.In today?s advanced technologies, global communications environment provided by using the effective, computer designs on the strength of today's technology are most important tools of expression used in today's visual communication, as well, as a symbolic value.