Kuşadası Camii-Kebir Mahallesi Cephane ve Bahar Sokakta yer alan sivil mimariden örnekler ve bunların turizm amaçlı işlevlendirilmesi
  1. Tez No: 55192
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÜLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL ÇETİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
KUŞADASI CAMİİ-KEBÎR MAHALLESİ,CEPHANE VE BAHAR SOKAKTA YER ALAN SİVİL MİMARİDEN ÖRNEKLER VE BUNLARIN TURİZM AMAÇLI İŞLEVLENDİRİLMESİ (Yüksek lisans tezi) Ömer Faruk GÜLER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1996 ÖZ Kuşadası, tarih boyunca birçok medeniyete sahne olmuştur. Tarihsel ve kültürel zenginliği turizm potansiyelinin ana kaynağını oluşturmaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra Osmanlı döneminde yoğun imar faaliyetlerinin yaşanması ve bu dönemden de günümüze kalan bir çok eserin olması tarihsel ve kültürel mirasımızın korunması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Yörenin yoğun turizm potansiyeline sahip. olması rant değerlerinin yükselmesinide beraberinde getirmektedir. Rant değerlerinin yüksek oluşu sonucu mimari mirasımızın bozulmaya açık alanlar durumuna gelmesi ve buna karşılık mimari mirasımızın korunmasının gerekliliği araştırmamızın başlangıç noktasını oluşturmuştur. Bu araştırmamızın amacı mevcut kale içi pilot bölge seçilerek, eski dokuya ait binalara turizm açısından işlerlik kazandırabilmek için öneriler geliştirmektir. Çalışmamızda camii-kebir mahallesi bahar sokak ve cephane sokak üzerinde yer alan eski dokuya ait dört adet yapının tek tek röleveleri alınarak, özgün hallerini bozmadan, koruyarak mevcut binaların dinamik işletmelere dönüşmesi için öneriler geliştirilmeğe çalışılmıştır. Bilim kodu : Anahtar kelimeler : Geleneksel Türk evleri, Kuşadası, Aydın Sayfa adedi : 91 Tez yöneticisi : Yrd.üoç.ür.Nihal çetintürk.
Özet (Çeviri)
THE SAMPLES OLD CIVIL ARCHITECTURE IN CEPHANE SOKAK, BAHAR SOKAK AND CAMÜ-KEBİR MAHALLE AND SUGGESTIONS HAVE BEEN MADE IN ORDER TO TRANSFER THE PRESENT BUILDINGS FOR TOURISM (Ms. Sc. Thesis) Ömer Faruk GÜLER GAZI UNTVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1996 ABSTRACT Kuşadası has been a centre of civilization through out the history. The main source of its tourism potential is the historical and cultural richness apart from these, intensive reconstruction activities which took place during the Ottoman period and their remains which have survived up to now put forward the necessity of protecting our historical and cultural legacy. The intensive tourism potential of the district caused an abrupt increase in the rant values. As a result of having high rant values,our architectural inheritance turned out to be an apparent target for destruction.Therefore, the necessity of protection of the inheritance became the point on which our research focussed. The main aim of the research is providing suggestions in order to make the historical structures gain their previous functionality.For the achievement of this purpose, the present in-castle is considered as a pilot area. In our research, in order to convert the existing historical buildings into dynamic administrations, the architecture! survey drawings of all these old structures which are in Cephane Sokak, Bahar Sokak and Camii-Kebir Mahalle were taken. Moreover, the attempts were made for providing suggestions for this goal. Science code : Key words rTraditional Turkish Houses,Kuşadası, Aydın Page number :Page 91 Adviser :Ass. Prof. Dr. Nihal Çetintürk II