Ankara yöresinde tüketime sunulan beyaz peynirlerin mikroflorası üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 55191
  2. Yazar: NESLİHAN GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ANKARA YÖRESİNDE TÜKETİME SUNULAN BEYAZ PEYNİRLERİN MİKROFLORASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Doktora Tezi) Neslihan GÜNDO?AN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1996 ÖZ Mart 1993 ve Şubat 1995 tarihleri arasında yapılan araştırmada Ankara'da peynir imalatı yapan bir fabrikadan sağlanan 12 seri beyaz peynir örneği ve bu örneklerin salamuraları ile birlikte çalışılmıştır. Bu örneklerin taze peynir ve 10 haftalık olgunlaşma süresi boyunca mikrofloralarındaki değişmeler saptanmıştır. Çalışılan 12 seri peynir örneğinin ve salamuralarının mikroflorası içerisinde Koliform grubu bakterilerden E.colis Klebsiella, Serratia ve E.aerogenes izole edilmiştir. Ayrıca Lactobacillus, Leuconostoc, Pediococcus Streptococcus, Staphylococcus ve Bacillus cinslerine ait çok sayıda tür izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Lactobacillus'laıdm L.caesi, Lplantamm, L.casei spp.tolerans, L.casei spp.pseudoplantarum, L.helveticus, L.bulgaricus, L.lacüs, L.delbrueckii, L.fermeniurn ve L.brevis, Leuconostoc'lardm Leuc.lactis, Leuc.cremoris, Leuc.dextranicus, Pediococcus bardan Pedurinequi, Peddextrinicus, Pedacidilactici tespit edilmiştir. Fekal Streptococcus (Enterococcus)'lardan S.faecalis, S.faecium, S.dumns, laktik Streptococcus (Lactococcus)'lardan S.cremoris, S.lactis saptanmıştır.11 Staphylococcus'laıdm S.aureus, S.epidermidis, S.saprophyticus bulunmuştur. Baciilus'l-ârdan B.macerans, B.cereus, B.megaîerium, B.sphaericus, B.brevis, B.lentus, B.Jirmus, B.circulans, B.polymxa, B.pumilus, B.thrungiensis, B.coagulans, B.alvei, B.licheniformis izole edilmiştir. Aynı peynir ve salamuralardan Maya ve Clostridium'ların tür ayırımlarına girilmeden bulunma sıklıkları saptanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Tez Yöneticisi Sayfa Sayısı : 4010104 : Beyaz peynir, Salamura, Lactobacillus, Leuconosîoc, Pediococcus, Streptococcus, Staphylococcus, Bacillus, Clostridium ve Coliform mikroorganizmalar : Yrd.Doç.Dr. Güven URAZ :206
Özet (Çeviri)
Ill A RESEARCH ON THE MICROFLORA OF THE WHITE CHEESE MARKETED AT THE REGION OF ANKARA (Ph.D. Thesis) Neslihan GÜNDO?AN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SUMMARY In the course of the research which has been performed between the dates March 1993 and February 1995, twelve series of white cheese samples and their brine obtained from a white cheese factory located at Ankara have been studied. The changes of microflora between fresh froms and ten weeks aged forms of these samples have been determined. E.coli, Klebsiella, Serratia and E.aerogenes have been isoloted which belong to Coliform bacteria group, from these twelve series of cheese samples and their brine. Moreover a large number of species isolotions have been realized belonging to genera Lactobacillus, Leuconostoc, Pediococcus, Streptococcus, Stahylococcus and Bacillus. During the research, L.casei, L.plantarum, L.casei spp. tolerans, L.casei spp. pseudoplantarum, L.helveticus, L.bulgaricus, LJactis, L.delhrueckii, L.fermentum and L.brevis have been isolated from Lactobacillus; Leuc.lactis, Leuc.cremoris, Leuc.acidilactici have been isolated from Leuconostoc; Ped.urimqui, Ped.dextrinicus, Pedacidilaciici have been isoloted from Pediococcus. S.faecalis, S.faecium, S.durans have been determined from faecal Streptococcus (Enterococcus) and S.cremoris, S.lactis have been determined from lactic Streptococcus (Lactobacillus). S.aureus. S.epidermis, S.saprophyticus have been determined from Staphylococcus. B.macerans, B.creus, B.megaterium, B.sphaericus, B.brevis, B.lentus, B.firmus, B.circulans, B.polymixa, B.pumilis, B.ihrungiensis, B.coagulans, B.alvei, B.licheniformis have been isolated from Bacillus. For the same cheese and brine samples also the encounter frequencies of yeasts and Clostridiums have been determined without deliniating species variations. Science code : 4010104 Keywords : White cheese, brine, Lactobacillus, Leuconostoc, Pediococcus, Streptococcus, Staphylococcus, Bacillus, Clostridium and Coliform microorganisms. Advisor : Assistant Assoc. Prof.Dr. Güven URAZ Number of pages : 206