The relationship between campus life and students' perception: Effects of campus practices on the cultural capital of university students
Kampüs hayatı ve öğrencilerin algısı ilişkisi: Kampüs içi pratiklerin öğrencilerin kültürel sermayesine etkileri
- Tez No: 551944
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE HOŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez Ankara'da farklı sosyal altyapıdan gelen üniversite öğrencilerine bir habitus olan resmi ve gayri resmi kampüs hayatı pratiklerini analiz etmeyi amaçlamıştır. Kampüs habitusunun bir sosyal ve kültürel sermaye olarak topluluk düşüncesi, istekler ve bir topluluğa aidiyet duygusunu etkileme yolları çalışmanın temeli olarak belirlenmiştir. Okul etkisinin sosyolojisi temelinde öğrenci kimliği gelişimi eğitimsel kazanım olarak incelenmiştir. Yüksek öğrenimde üniversite kampüsü öğrenci kimliği gelişiminin esas rol oynar. Öğrenciler eğitim dönemleri boyunca eğitimin sosyal boyutunca bir benlik algısı geliştir ve kimliklerini inşa ederler. Etnografik araştırma ve yarı yapılandırılmış mülakatlar veri toplama tekniği olarak kullanılmıştır. Yorumlayıcı yöntembilimin perspektifi ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yürütülen saha çalışmasının verileri analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları Orta Doğu Teknik Üniversitesi vakası özelinde kampüs pratikleri üniversite öğrencilerini aynı yer-kimliğinde bütünleştirdiğini göstermektedir. Yeni klasik olmayan müfredat vasıtasıyla öğrenciler ve kampüs habitusunun fiziksel yapısı arasındaki ilişki pekişmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to analyse formal and informal campus life practices as the habitus of university students from different social background in Ankara. The campus habitus' ways of influencing the idea of community, aspirations and their perception on belonging to a community as social and cultural capital are determined as the base of the study. Student identity' development examined as educational achievement according to the sociology of school effect. University campus plays an essential part in student identity development for higher education. Students develop a sense of self and establish an identity through the school years which construct the social dimension of education. It is found that campus practices are indispensable features of this dimension. Ethnographic research and semi-structured in-depth interviews were used as data collection techniques. Through the perspective of interpretative methodology, the field study which conducted in Middle East Technical University was analysed. Findings of this study indicate that campus practices integrate university students under the same place-identity for the case of Middle East Technical University. Through a new non-classical curriculum, the relation among students and the physical settings of campus habitus consolidates.