Sinop ili arıcılık sektörünün ekonomik yapısı üzerine araştırma
Research on the economic structure of the building sector in Sinop
- Tez No: 551975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanı amacı, daha önce herhangi bir çalışma yapılmayan Sinop ilinde yapılan arıcılık faaliyetlerin hangi düzeyde olup olmadığını incelemek, ildeki kovan başına bal üretim miktarının düşüklüğü gibi sorunları tespit etmek ve bunları ortaya koyarak çözümleri sunmaktır. Bu çalışmada 2019 yılında Sinop ili ve ilçelerinde arıcılık faaliyetlerinde bulunan 15 üreticiden anket yoluyla elde edilen veriler kullanılmıştır. Ankete katılanların büyük çoğunluğu 50 yaş üzerindedir. Eğitim düzeyi olarak çoğunluk lise ve altı mezunu olmakla birlikte %40 gibi önemli bir oran yüksekokul ve üzeri mezunudur. Arıcıların %80'i sadece arıcılık yapmaktadır. Arıcıların çoğu kolonilerini bölme yöntemiyle çoğaltmakta, bilgi ihtiyaçlarını deneyimli arıcılardan karşılamayı tercih etmektedir. Arıcıların çoğu ana arılarını kendileri üretmekte ve 2 yılda 1 değiştirmektedir. Sonuç olarak Sinop ilinde kovan başına üretim miktarı ortalama 7,8 kg ile Türkiye geneli ortalamasının oldukça altında olduğu tespit edilmiştir. Bu sorunun çözümüne yönelik olarak gezginci arıcılığın yaygınlaştırılması ve kovan başına üretim miktarı fazla olan illerdeki uygulamalardan hangilerinin Sinop ilinde uygulanabilir olduğuna yönelik bir araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Thepurpose of thisstudy is todeterminethelevel ofbeekeepingactivities in Sinop, which has not beenstudiedbefore, todeterminetheproblemssuch as lowamount of honeyyieldpercolony in theprovinceandtopresentthesolutions. Inthisstudy, data obtainedfromthesurveys of 15 producers in theprovince of Sinop andtheirdistrictswereused. Themajority of beekeeperssurveyedareover 50 yearsold. Eventhoughthemajority of themaregraduatedfromhighschoolorlowereducation, 40% of themaregraduatedfromassociateorhighereducation. 80% of beekeepersareonlybeekeeping. Most of thebeekeepersincreasedtheircoloniesbysplittingandtheyprefertomeettheirinformationneedsfromexperiencedbeekeepers. Most of thebeekeepersproducequeenbeesthemselvesandreplacethem in 2 years. As a result, theaverage of honeyyieldpercolony in Sinop is 7.8 kgand itisfoundto be considerablybelowtheaverage of honeyyieldpercolony in Turkey. Inordertosolvethis problem, it is recommendedtoextendstrollerbeekeeping in Sinop andtocarryout a researchforapplicationswhich can be applied in Sinopin provinceswith a highproductionpercolonycan be applied in Sinop.