Germir'deki geleneksel konut mimarisi
Tradi̇ti̇onal dwelling architecture in Germir
- Tez No: 551981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SAĞIROĞLU ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 829
Özet
Geleneksel konut mimarisi üzerine çalışmak, bir toplumu büyük ölçüde tanımak için en iyi yöntemlerden biridir. Çünkü insan, zamanının büyük bölümünü yaşadığı, barındığı, çoğaldığı ve çeşitli faaliyetlerde bulunduğu konutta geçirmektedir. İçinde yaşadığımız toplumu ve bu toplumlumu oluşturan etnik unsurları, etnik unsurlar arasındaki etkileşimi ve kültürel bağı idrak edebileceğimiz en iyi mimari ürün; yukarıda da belirtildiği gibi konut \ ev'dir. Bu nedenle; Osmanlı döneminde kozmopolit bir toplum yapısına sahip olan Kayseri'nin Germir Mahallesi, tez çalışmasının alanı ve Germir'deki konutların mimari özellikleri de tez çalışmasının konusu olarak belirlenmiştir. Türk evi, en fazla yayılmayı ve gelişmeyi Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde göstermiştir. Bu dönemde Türk evlerinin yanında gayrimüslimlerin evlerinde de büyük bir artış olmuştur. Bu artış, özellikle Tanzimat ve Islahat fermanlarından sonra gözle görülür şekilde belirginleşmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun birçok şehrinde olduğu gibi Kayseri'de de Müslüman Türkler ile gayrimüslim halk, yani Ortodoks Türkler (Karamanlılar), Rumlar ve Ermeniler bir arada yaşamaktaydı. Germir Mahallesi, Kayseri'deki gayrimüslim nüfusunun yoğunlukta olduğu bir yerleşim yeriydi. Bu yoğunluk kozmopolit bir kültürü meydana getirdiği gibi, bu kültürlerin bir arada yaşaması ve iletişim içinde olmasından dolayı, birbirlerini etkilemeleri de tabii olmuştur. Bu etkileşimin en güzel örneklerini konut mimarisinde görmek mümkündür. Tez çalışmasına konu olan Germir'deki konutların incelenmesi, Germir'in sosyo-kültürel durumu göz önüne alındığında sadece bir toplumu değil, üç farklı toplumu, dolayısıyla üç farklı kültürü tanımamıza yardımcı olacaktır. Bu kültürlerin var ise, benzerlikleri veya farklılıkları inşa ettikleri geleneksel konut mimarisi üzerinden anlaşılmaya çalışılacaktır. Ayrıca konutların korunmasına ve aslına uygun olarak onarılmasına yönelik farkındalık oluşturulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Working on traditional dwelling architecture is one of the best way to get to know a society in a great extent. Because man spends a great part of his time in the dwelling where he lives, houses, proliferates and carries out various activities. The best architectural product in which we can understand the society we live in and the ethnic elements that make up this society, the interaction between the ethnic elements and the cultural bond; As mentioned above is dwelling. Therefore; Germir neighborhood, which has a cosmopolitan social structure during the Ottoman period, the area of the thesis study and the architectural features of the houses in Germir have been determined as the subject of the thesis study. The Turkish house has shown the most expansion and development in the last period of the Ottoman Empire. During this period, in addition Turkish houses, there was a great increase in the houses of non-muslims. Especially after the rescript of Tanzimat and Islahat, this increase has become noticeable. As in many cities of the Ottoman Empire, Muslim Turks and non-muslim people, ie, Orthodox Turks (Karaman people), Greeks and Armenians were living together in Kayseri. Germir Neigborhood was a inhabited settlement, which has non-muslim population density, in Kayseri. As this density creates a cosmopolitan culture, it is of course also important for each of these cultures to interact and communicate with each other. It is possible to see the best examples of this interaction in the dwelling architecture. The study of the houses in Germir, which is the subject of the thesis, will help us to recognize, not only one society, but also three different cultures, considering the sociocultural situation of Germir. If these cultures exist, they will try to understand the similarities and differences through the traditional dwelling architecture that they built. In addition, awareness will be made to protect the dwelling and repair according to their fidelity.