Antik Çağ'da Anadolu'da karyatidler
Caryatids in Asia minor
  1. Tez No: 551983
  2. Yazar: ZEYNEP ZORER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusunu Antik Çağ'da Anadolu coğrafyasında, çeşitli mimari yapılarda sütun yerine kullanılan Karyatidler oluşturur. Bu tezde, Karyatidler bulundukları kentin yapısı ve tarihi ile birlikte ele alınmış, karyatidlerin yapılış amaçları ve buluntu yerleri ile ilişkileri incelenmiştir. Karyatidlerin stil özellikleri gerek çağdaşları gerekse diğer dönemlerdeki karyatidler ile birlikte tanrıçalar ve diğer heykeller ile de karşılaştırılmıştır. Eserlerin tespiti için, yayınlanmış kaynaklar üzerinden kaynak araştırması yapılmış ve bu sayede Anadolu'da bulunan belli başlı Karyatidler sıralanmıştır. Kaynak araştırmasının yanı sıra, stil kritiği yöntemiyle Karyatidlerin diğer örneklerle olan benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koyularak Anadolu'ya özgü özellikler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Subject of this master thesis consists of the Caryatid Sculptures which are used as columnal support in variety of monumental structures in Ancient Anatolia. Caryatid Sculptures are investigated with the history of the ancient city they belong and examined for the purpose of their production. To specify the Caryatid Sculptures, both ancient and modern sources are studied and significant Caryatids are sorted. Beside the literature research, with stile analyse the resemblances and differences of the Caryatids from the others obtained and the characteristics of Anatolian are appointed.