Antik Çağ'da Anadolu'da kozmetik
Cosmetics in Anatolia in Antiquity
  1. Tez No: 554296
  2. Yazar: ASLIHAN AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DANİŞ BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Vücutta memnun olunmayan yerleri, ciltteki leke ya da kusurları yok etmek veya kapatmak günümüzde teknoloji, bilim, sağlık alanlarındaki gelişmeler ve estetik müdahaleler ile kolaylaşmışsa da bunu sağlamak için eski zamanlardan beri kullanılan bazı uygulama ve yöntemler söz konusudur.“Antik Çağ'da Kozmetik”ise genel hatlarıyla bilinen bir konu olmuştur. Bu çalışmada, kozmetiğin ilk ortaya çıkışı, kozmetik amaçlı kullanılan malzeme ve maddeler, kullanım araç gereçleri ve saklanma şekilleri hakkında bilgi verilerek ve mevcut arkeolojik veriler ortaya konularak, Antik Çağ Anadolu kozmetiğinin yine arkeolojik verilerle açıklanması amaçlanmıştır. Bu aşamada bazen yayınlanmış kazı buluntularından bazen de müze koleksiyonlarındaki veriler kullanılarak çıkarımlar yapılma yoluna gidilmiş, bazı malzemeler özelinde kozmetik ve cinsiyet ilişkisi de değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although it has been easier to eliminate or to cope the unsatisfactory places on the body, the stigmas or scars on the skin with technology, science, developments in health and reconstructive surgeries; there are some practices and methods have been used since the ancient times. As for“Cosmetic in Ancient Times”, it has been an generally known topic. The aim of this study is to have the explanation of Ancient Anatolian cosmetic with the first appearance of cosmetics, with the information of the material and tools used for cosmetic purposes and their storage methods by using archeological data. At this stage; occasionally some published findings and sometimes the data of the museum collections have been used for reference and relation between cosmetic and gender has been tried to evaluate for some specific tools.