Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda hizmet tespit davaları
Service detection cases in Turkish Social Security Law
- Tez No: 551995
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sosyal sigortalar, sigortaya üye olan kişilerin olağan yaşamı içerisinde karşılaşabileceği iş kazası, malullük, yaşlanma gibi bazı risklere karşı onları korumaktadır. Bu riskler ortaya çıktığı takdirde sosyal sigortalar devreye girecek ve koruma alanı içerisinde bulunan kişilere Kanunla öngörülen yardımlar yapılacaktır. Böylelikle sosyal sigortaların üyesi olan kişilerin karşılaştıkları zararlar tamamen veya kısmen ortadan kaldırılacak ya da etkileri azaltılacaktır. Bazı tür sosyal sigortalardan yararlanmak için yalnızca sigortalılık ilişkisinden Sosyal Güvenlik Kurumu'nun haberdar olması yeterli iken, diğer tür sosyal sigortalardan yararlanmak için belirli gün prim ödeme ya da belirli bir süre sosyal sigorta ilişkisinin tarafı olmak gibi yükümlülükleri yerine getirmek gerekir. Kayıtdışı istihdamın yaygın uygulamasının olduğu ülkemizde birçok durumda kanunen sigortalı sayılan kişilerin bu durumundan Sosyal Güvenlik Kurumu haberdar edilmemekte ya da haberdar olmamaktadır. Bu nedenle Anayasa'da ve kanunlarda güvence altına alınan sosyal güvenlik hakkı yalnızca yazılı bir metin halinde kalmaktadır. Hizmet tespit davası, sosyal güvenlik hakkı elinden fiilen alınmış olan sigortalının veya hak sahiplerinin bu hakkını koruyabilmesi için bir araçtır. Çalışmamızda hizmet tespit davasını doğuran sebepler, hizmet tespit davasının açılmasına ve görülmesine ilişkin şartlar, yargılama usulü, hizmet tespitinde ispata ilişkin ilkeler ve nihayet davanın sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Social insurances protects its members against they may face social risks like occupational accident, disablement and aging. In case of that risks occur, social insurances will provide the social aids which determined with law to people who member of it. Thus, the damages of persons who are members of the social insurance will be completely or partially eliminated or their effects will be reduced. In order to benefit from some types of social insurance, it is sufficient to be aware of the Social Security Institution only from the insurance relationship, but to fulfill certain obligations such as paying a certain day to benefit from other types of social insurance or being a party to the social insurance relationship for a certain period of time. In our country where unregistered employment has become a common habit in many cases, Social Security Institution is not informed or not informed about the persons who are considered to be insured by law. For this reason, the right to social security guaranteed in the Constitution and laws remains only in written form. The service detection case is a means to protect this right of the insured person or the right holders, who are de facto taken from the right of social security. In our study, the causes of service detection case, the conditions related to the opening and viewing of the service detection case, the procedure of proof, the principles regarding the proof of the determination of the service and finally the results of the case were discussed.