Yönetim danışmanlığı hizmeti alan ve almayan işletmelerin karşılaştırılması: Yazılım sektöründe bir uygulama
Comparison of firms who are having management consultantservices and not: An application in the software sector
- Tez No: 552014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yönetim danışmanlığı kavramını incelediğimiz zaman karşımıza birbirinden farklı birçok tanım çıkmaktadır. Bunun başlıca nedenleri arasında yönetim danışmanlığı alanın çok geniş kapsamlı olmasıdır. İşletmelerin güçlenmelerinde, yenilik ve değişim yapmak istediklerinde, verimli çalışmalarında yol gösterici rol üstlenmede danışmanlığın pastada önemli bir paya sahip oldukları bilinmektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde büyük bir sektör haline dönüşen yönetim danışmanlığı Türkiye'de de sektör haline geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Sanatların en eskisi bilimlerin en yenisi olan yönetim kavramı insanoğlunun varlığından beri pek çok incelemeye konu olmuş ve bir amacın gerçekleştirilmesi için en az iki kişinin sevk ve idaresini kapsar. Küçük veya büyük ölçekte her işletmede yönetim olgusu mevcut olmakla birlikte işletme sahipleri her zaman bu olguyu doğru yerine getirememektedir. Bu yüzden yönetim danışmanlığı kavramı ortaya çıkmış olup her geçen gün önemi artmaktadır. Bu çalışmada, Ankara ili ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren yazılım işletmelerinin yönetim danışmanlığı alıp almadıkları incelenmiştir. Çalışmanın ilk odak noktasını, yönetim danışmanlığı almayan işletmeler oluşturmaktadır. Bu işletmelerin, neden yönetim danışmanlık almadıklarının sebeplerinin incelenmesi çalışmanın ilk ve önemli amacı olarak belirtilebilmektedir. Bir diğer odak nokta ise, halen yönetim danışmanlığı hizmeti alan veyahut daha önce bu hizmeti almış olan işletmelerin, temel özelliklerini ortaya koymak, neden yönetim danışmanlığı hizmetine ihtiyaç duyduklarını belirlemek, yönetim danışmanlarının seçimi noktasında hangi kriterleri baz aldıklarını belirlemektir. Bu iki amaç doğrultusunda yürütülen bu çalışmada, yönetim danışmanlığı hizmetinin alınma ve alınmama nedenlerinin ortaya konması genel amaç olarak belirtilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
When we examine the concept of management consultancy, there are many different definitions. The main reason for this is that the field of management consultancy is very comprehensive. It is known that consultancy has an important role in the consultancy in assuming a guiding role in productive work when they want to make innovation and change in the strengthening of enterprises. In particular, management consulting become a major industry in developed countries would not be wrong to say that it has became a sector in Turkey. The concept of management, which is the oldest of the arts, is the subject of many studies since the existence of mankind and covers the administration of at least two people for the realization of an objective. Although there is a management case in every enterprise in small or large scale, the owners cannot always perform this fact correctly. Therefore, the concept of management consultancy has emerged and its importance is increasing day by day. In this study, it is examined whether software firms operating in METU Technopark in Ankara receive management consultancy or not. The first focus of the study is composed of enterprises that do not receive management consultancy. The reasons of why these enterprises do not receive management consultancy can be stated as the first and important aim of the study. Another focus is to identify the basic characteristics of the enterprises that have already received management consultancy services or to determine why they need management consultancy services and to determine which criteria they use in the selection of management consultants. In this study carried out in line with these two objectives, it can be stated that the general purpose is to reveal the reasons for receiving and not receiving the management consultancy service.