Yağma suçu
The crime of depredation
  1. Tez No: 552015
  2. Yazar: GİZEM ERKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gerek uluslararası anlaşma ve sözleşmeler gerekse Anayasa ile güvence altına alınan mülkiyet hakkının ihlali halinde cezai yaptırımlar öngörülerek mülkiyet hakkının korunması amaçlanmıştır. Yağma suçu, tehdit veya cebir kullanma ile hırsızlık suçunun bir araya gelmesiyle oluştuğundan birden fazla hukuki değeri ihlal etmektedir. Bu sebeple TCK 'da en ağır yaptırıma sahiptir. Bir başkasını, kendisinin veya yakınının hayatına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırı gerçekleştireceğinden ya da malvarlığı itibarıyla büyük bir zarara uğratacağından bahisle tehdit ederek veya cebir kullanarak, bir malı teslime veya malın alınmasına karşı koymamaya mecbur kılma olarak tanımlanan yağma suçu 5237 sayılı TCK'nın 148.ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. Tez çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yağma suçunun kavramı ve yağma suçu ile korunan hukuki yarar açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde yağma suçunun unsurları ile hukuka aykırılık unsuru öğretideki yaklaşımlar ile değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde yağma suçunun nitelikli halleri, özel görünüş şekilleri, şahsi cezasızlık ve etkin pişmanlık hali Yargıtay kararları ile ele alınmıştır. Dördüncü bölümde usule ilişkin hükümler ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise suçun yaptırımı müsadere ve zamanaşımı hususları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
To protect property right which is under the protection of both international conventions and agreements and the Turkish Constitution from violations, punitive sanctions have been prescribed. The crime of depredation is comprised of robbery and threat or duress, therefore, it violate more than one legal right of a person. The crime of depredation, which means to force someone to give or take an asset with duress or threat by alleging to make sexual or physical assault to him or his relatives or to damage his property, is regulated under article 148 and the rest of Turkish Criminal Code. The dissertation consists five chapters. In the first chapter, the concept of the crime of depredation and the legal interest which is protected by regulating this crime under Criminal Code is explained. In the second chapter, the components of the crime of depredation are enumerated and the component“illegality”is explained by analysing the different views. In the third chapter, the qualified version of the crime, special appearance of the crime, the situation of personal immunity of punishment and the situation of effective repentance are explained by discussing the decisions of Court of Cassation. In the fourth chapter, the procedural issues are dealt with. In the last chapter, the sanction of the crime, confiscation and statute of limitations are examined.