The use of tests as social practice: The intentions, effects and consequences of English language teacher recruitment examination in the Turkish context
Sosyal uygulama olarak testlerin kullanımı: Türkiye bağlamında İngilizce öğretmen atamasında kullanılan testin amacı, İngilizce öğretmen adayları üzerindeki etkileri ve sonuçları
- Tez No: 552020
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL OKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu doktora çalışması, Türkiye bağlamında İngilizce öğretmen ataması için uygulanan merkezi bir sınav olan KPSS'nin sosyal uygulama olarak kullanımını araştırmayı hedeflemiştir. Çok aşamalı karma deseni temel alan bu çalışma, KPSS'nin kullanımını araştırmak adına bu sınavın öğretmen ataması için kullanılmasının amacını, etkisini ve sonuçlarını ortaya koymakla birlikte İngilizce öğretmen adayları üzerindeki gücünü, bu gücün kaynaklarını araştırmaktadır. Bu çalışma, doküman çalışması, ölçek geliştirme ve uygulama çalışması ve İnteraktif Nitel Analiz Metodu'nu temel alan bir durum çalışmasını bir araya getirerek üç aşamadan oluşmaktadır. Bu çalışmanın verileri her bir araştırma sorusu için farklı araçlarla ve yöntemlerle sıralı olarak toplanmıştır. İlk boyutunda KPSS ile ilgili olan resmi dokümanlar incelenmiştir. İkinci aşamada KPSS'nin öğretmen adayları üzerinde oluşturduğu gücü ölçen bir likert ölçek geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Son aşamada ise KPSS'nin öğretmen adayları üzerinde oluşturduğu gücün kaynağı, bu merkezi sınavın oluşturduğu etkiler ve sonuçlarına ilişkin katılımcıların sahip olduğu ortak düşünce sistemlerini oluşturan unsurlar ve bu unsurlar arası ilişkileri belirlemek için İnteraktif Nitel Analiz odak grup toplantıları ve İnteraktif Nitel Analiz bireysel görüşmeler uygulanmıştır. Bu çalışmanın bulguları, KPSS'nin kendi test bağlamında oluşturduğu gücüyle bazı hedeflenmeyen etki ve sonuçları olduğunu göstermiştir. KPSS'nin resmi olarak amacı devlet memuriyetine ve öğretmenlik mesleğine ilk defa atanacak kişileri seçmektir. Aslında Türkiye bağlamında KPSS bu temel işlevi görse de uygulamada birçok amaçlanmayan ve ifade edilmeyen işlevlerinin olduğu görülmüştür. Genel olarak, 21. yüzyılda merkezi sınavların kalitesinin sadece psikometrik özelliklerle değil onların sosyal kullanımlarını da belirleyerek değerlendirilmesi gerektiği düşüncesine dayanarak, bu çalışmada sosyal uygulama olarak KPSS'nin kalitesini arttırmaya ve bireylerin ölçme ve değerlendirme okuryazarlığını geliştirmeye dair bazı çıkarımlarda ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This current study aims to shed light on the use of the KPSS as social practice especially for English language teacher recruitment in the Turkish context. Based on a multiphase mixed methods research design, the study scrutinizes the use of the KPSS- its intentions, effects and consequences- with specific reference to its power over student teachers of English and the origin of this power in the Turkish context. The significance of the study lies in combining three phases which are documentary study, scale development and implementation and a case study based on Interactive Qualitative Analysis (IQA). The data for this study were collected through various instruments and methods appropriate for each research question sequentially. In the first phase, the documents on the KPSS were analysed. In the second phase, the scale The Power of the KPSS over Student Teachers of ELT in the Turkish Context was specifically developed for this study and implemented. In the third phase which is an IQA case study, IQA focus group sessions and IQA interviews were conducted in order to identify the factors comprising the participants' shared perception of the origin of the power of the KPSS, its effects, consequences and the relationships among these elements in their shared perceptual systems. The findings indicate that driven by power involved in the discourse of the testing, the KPSS has led to a set of unintended effects and consequences. The officially declared intention of the KPSS is to select the ones who get assigned as civil servants and teachers. In fact, the KPSS might not fail in achieving its main purpose, but in practice it has served some undeclared and unintended functions. Overall, considering the fact that in the 21st century, the quality of testing practices is determined not only through their psychometric features but also their social uses, the debates conducted in this dissertation conclude with implication to enhance the quality of the KPSS as a social practice and develop assessment and testing literacy of individuals.