Malatya Sancağı'nda kolera salgını (1892-1896)
Cholera epidemic in Malatya Sanjak (1892-1896)
  1. Tez No: 552069
  2. Yazar: GÜLSEREN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmamızın amacı, kolera salgınının Malatya Sancağı'ndaki etkilerini ve bıraktığı hasarları içermektedir. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kolera hastalığının Hindistan'dan yayılma süreci anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde koleranın Osmanlı Devleti'ne hangi yollardan bulaştığı ve Malatya Sancağı'nın kolera salgını dönemindeki durumu ele alınmıştır. İkinci bölümde, devletin kolera salgınına karşı aldığı tedbirler ve koleradan korunma yöntemlerinden bahsedilmiştir. Bu tedbirler devletin altyapıdaki eksiklikleri görmesini ve bunları düzeltmek için uğraşmasını sağlamıştır. Su yollarının insan sağlığına uygun şekilde yeniden yapılması, çevre temizliğine dikkat edilmesi ve sağlık alanında yapılan yenilikler kolera ile mücadelede önemli bir rol oynamıştır. Üçüncü bölümde ise kolera hastalığına karşı halkın tutumu ve korunma yöntemlerine karşı tepkisi anlatılmıştır. Bu konuda devletin ne gibi çözümler bulduğu ve bu konuyu nasıl çözüme kavuşturduğu ele alınmıştır. Devletin aldığı önlemlere ve korunma yöntemlerine sadece hastalık döneminde riayet edilmiş, hastalık söndükten sonra eski düzene geri dönülmüştür. Bu sebeple alınan olumlu sonuçlar, hijyen ve kişisel temizlik uygulamalarının tekrar yetersiz ve sağlığa uygun olmayan biçimine dönmesi ile ortadan kaybolmuş ve kolera hastalığının Osmanlı Devleti'nde yeniden salgın halini almasına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effects of cholera epidemic on the Sanjak of Malatya and its damages. The study consists of three parts. In the first chapter, the process of spreading cholera from India is explained. In this section, the ways in which cholera infects the Ottoman Empire and the status of the Sanjak of Malatya during the cholera epidemic are discussed. In the second part, the measures taken by the state against cholera epidemic and methods of protection from cholera are mentioned. These measures enabled the state to see the shortcomings in the infrastructure and to try to correct them. Reconstruction of waterways in accordance with human health, attention to environmental cleanliness and innovations in the field of health have played an important role in the fight against cholera. In the third part, the attitude of the people to cholera disease and its reaction to the prevention methods are explained. What kind of solutions the state has found and how it has solved this issue are discussed. The measures and protection methods taken by the state were respected only in the period of illness, and after the disease had gone out, the old order was restored. For this reason, positive results have disappeared with the return of hygiene and personal hygiene practices to inadequate and unhealthy form and caused cholera to become epidemic again in the Ottoman Empire.