Ceza Muhakemesi Hukukunda kanunyolu olarak temyiz
Appeal, which is a legal remedy in law of criminal procedure
  1. Tez No: 127723
  2. Yazar: SERAP HAKLI BAYRAKTUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HAFIZOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
TEZ ÖZETİ Tezimizin konusu, Ceza Muhakemesi Hukukunda kanunyollarından temyizdir. Kesinleşmemiş son kararlara karşı başvurulabilen bir kanunyolu olduğu için olağan; kararlar, hukuka uygunluk yönünden ele alındığından hukuki derece kanunyoludur. Temyizin amacını içtihatlardaki birliği sağlama ve somut olay adaletini gerçekleştirme olarak kabul ettiğimizde temyizdeki yargılamanın özellikleri, Temyiz Mahkemesinin neyi denetlemeye ehil olup olmadığını bize gösterecektir. Temyiz yargılaması bir olay yargılaması değildir. Bu nedenle yargılama dosya üzerinden yapılır ve yazılılık ilkesi geçerlidir. Temyiz yargılamasında karşımıza maddi ve hukuki yönlerin ayrılması sorunu çıkmaktadır. Bu konuda kesin bir ayrım yapmak oldukça zordur. Temyiz Mahkemesi, ilk derece mahkemesinin olgu saptamalarıyla bağlı olacak, onları denetleyemeyecektir. Ancak olgu saptamalarının, kendi içlerinde çelişkili olmaları, mantık yasalarına, genel deneyim kurallarına, bilimsel bilgiye ve herkesçe bilinen konulara aykırılık taşımaları halinde Temyiz Mahkemesince denetlenecektir. İlk derece mahkemelerinin vermiş olduğu son kararların denetiminde hukuksal denetimin yanında maddi denetim de bir gerekliliktir. Kanımızca, temyiz denetiminin, Temyiz Mahkemesini olay mahkemesi haline getirmeksizin genişletilmesi daha doğru olacaktır. Temyiz denetiminin buradaki sınırı, Yargıtay'ın kendisinin delil araştırmasına girmeksizin aykırılıkları saptamasının gerekmesidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF THESIS The subject matter of our thesis is, appeal, which is a legal remedy in law of criminal procedure. Appeal is an ordinary legal remedy as applied against the court decisions that have not become final yet and also considered to be a legal degree legal remedy as it is researched during the trial of appeal whether the court decisions comply with the law or not. If we accept that the aim of appeal is to provide unity in decisions of courts and fairness of the concrete incident, the peculiarities of trial of appeal is competent to control. The trial of appeal is not a trial of an incident. Therefore the trial is tried on file and there is a principle which orders every procedure to be done in written. In the trial of appeal, we deal with the problem of separating legal and substantial aspects. It is to difficult to make a definite separation. The court of appeal is bound with the fixations of the first instance court, concerning facts and is not authorised to examine them. However, if the fixations of the first instance court concerning facts are in contradiction between themselves, or contrary to principles of logic, rules of general experience, scientific knowledge and matters commonly known by everybody, then they will be by the court of appeals. Reviewing the decisions of courts of first instance, from the point of substantial aspect as well as legal aspects, is a necessity. In our view, it will be more appropriate to extend the scope of appeal examination by preventing the court of appeal from becoming court of appeal shall be that the court of appeal must fix the contrary points without investigating proofs.