Boxford 160 TCL CNC torna tezgahı için parça programı hazırlayan bir yazılımın geliştirilmesi ve denemesi
  1. Tez No: 55212
  2. Yazar: HÜSEYİN YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
BOXFORD 160 TCL CNC TORNA TEZGAHI İÇİN PARÇA PROGRAMI HAZIRLAYAN BİR YAZILIMIN GELİŞTİRİLMESİ VE DENENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin YAKAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1996 OZ Bu çalışmada Boxford 160 TCL CNC eğitim tornası için elle programlama tekniği ile NC parça programı yaratacak bir yazılım geliştirilmiş ve denenmiştir. Kesme hızı, ilerleme hızı ve paso derinliği gibi kesme parametrelerinin kullanıcı tarafından yazılımla etkileşimli seçimini sağlamak amacıyla kaynak araştırması sonucunda kılavuz tablolar hazırlanmıştır. Yüzey pürüzlülüğü ile kesme parametreleri arasında deneylerden regresyon analizi yoluyla elde edilen matematiksel bağıntılar yazılıma girilmiştir. Bu sayede girilen kesme parametreleri için yüzey pürüzlülüğünün ve çap sapmasının hesabı veya girilen yüzey pürüzlülüğü ve çap sapması için kesme parametrelerinin tayini mümkün olmuştur. Kesme parametrelerine bağlı olarak çap sapması değerlerinin yaklaşık talimini için iş parçası sehimini ve takım aşınmasını esas alan bir teori kullanılmıştır. Kesme ekonomisi, ekonomik takam ömrü ve maksimum talaş kaldırma kriterlerine göre incelenmiştir. Bu kriterlere göre kesme parametrelerinin (özellikle kesme hızının) yazılımda hesaplanması mümkün olmuştur. Geliştirilen yazılım tezgaha başarıyla uygulanmış ve iki örnek parça için parça programlan yaratılmış, denenmiş ve tezgahın kendi yazılımı ile karşılaştınlmışür. Geliştirilen yazılımdan elde edilen NC programının üstünlüğü görülmüştür. Bilim Kodu : 625.02.07 Anahtar Kelimeler : NC parça programı yaratma, kesme hızı, ilerleme hızı, yüzey pürüzlülüğü, çap sapması Sayfa Adedi : 101 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Can ÇO?UN
Özet (Çeviri)
II DEVELOPMENT AND APPLICATION OF A SOFTWARE FOR THE GENERATION OF NC PART PROGRAMS FOR BOXFORD 160 TCL TRAINING LATHE (M.Sc. Thesis) Hüseyin YAKAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1996 ABSTRACT In this study, a software is developed and applied for the generation of NC part programs for Boxford 160 TCL CNC Training Lathe. Guiding tables are formed for the interactive selection of cutting parameters namely, cutting speed, feedrate and depth of cut. The emprical relations obtained from experimental works (by regresion analysis) are used in the software. By using these relations, the user can determine the cutting parameters in relation with the surface roughness and the deviation in diameter. A theory established by ther researchers is introduced to the software for the calculation of deviations diameter. The theory is based on the deflection of the workpiece and the wear of the cutting tool. The economic tool life and the maximum material removal criteria are used for the economic evaluation and detennination of cutting parameters. The software developed is applied successfully to the above mentioned CNC machine tool for the generation of NC part programs. The available CAM software of the CNC lathe is used for the generation of the NC part programs for the same sample parts. The generated NC programs and calculated cutting parameters determined by both software are compared and the superiority of the developed software is observed. Science Code: 625.02.07 Key Words : NC part program generation, cutting speed, feedrate, surface roughness, diameter deviation Page Number : 101 Adviser : Prof. Dr. Can ÇO?UN