Ergonomik çalışma yeri düzenleme ve vergi dairelerinde uygulama
- Tez No: 55213
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, vergi dairelerinde çalışanların çalışma koşullarının düzenlenmesi ve işin çalışanla uyumlu hale getirilmesi için, çalışma yerleri, kullanılan araç-gereç, ekipman ve fiziksel çevre koşullan nedeniyle çalışanların maruz kaldıkları yüklenme ve bunların zaman içerisinde çalışanlar üzerindeki olumsuz etkilerini saptamak üzere; var olan durumu ortaya koymak, çalışma yerlerinin“ergonomik”açıdan düzenlenmesinde ne ölçüde basan sağlanabildiğini; varsa aksayan yönleri belirleyerek,“Ergonomik Açıdan Çalışma Yerinin Düzenlenmesi”konusunda yapılacak iyileştirmelere ve alınacak önlemlere ilişkin öneriler geliştirmektir. Araştırma literatür taraması, gözlem ve anket yoluyla gerçekleştirilmiştir. Anket, Ankara il merkezinde bulunan ve araştırmanın örneklemini oluşturan vergi daireleri ve bu vergi dairelerinde çalışan personelden örneklem olarak alınan 7 vergi dairesinde çalışan 375 personele uygulanmıştır. Elde edilen araştırma bulgulan ilgili değişkenlere göre çapraz dağılımlar üzerinden yüzde ve ki kare (X2) çözümlemeleri ile incelenmiştir. Veri analizi sonucunda elde edilen bulgular tartışılmış ve aşağıda araştırmaya temel teşkil eden sonuçlara ulaşılmıştır. 1. Araştırma, vergi dairelerinde“Ergonomik Çalışma Yeri Düzenleme”ye yönelik uygulamalann olmadığını, bu nedenle ortaya çıkan antropometrik uyum- suzluklann (masa, sandalye, erişme alanlan, hareket alanlan) ve olumsuz fizyo lojik çevre koşullannın (aydınlatma, gürültü, ortam ısısı, havalandırma) çalışan larda çeşitli fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara neden olduğunu göstermektedir. 2. Son yıllarda vergi dairelerinin yeni tasanmlara yönelmesi, bu konuda bir arayışın var olduğuna işaret etmekle beraber, yapılan düzenlemelerin ergonomik açıdan yetersiz olduğu görülmektedir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to bring up a proposal to the development and upgrading of the work place in the Revenue Offices and redesignation of the areas from ergonomic standpoint, and furthermore to define the negative effects of such adverse conditions on the workers from both equipment use and environmental conditions and the development of working conditions where it will be suitable to the worker and the“Redesignation of the Work Place from Ergonomics Standpoint”. The research was realized through literature scanning, observation and with questionnaires. The questionnaires were administered in 7 Revenue Offices in Ankara making up the sampling element of the research and was applied to 375 workers employed at the sampling locations. The results of the findings of the research were studied from cross distribution and (X2) stand point. The findings as a result of data analysis were discussed, and the results making up the basis of the following research were reached. 1. The Research shows since there are no applications directed towards“Ergonomically Designated Work Place”the occurrence of various physical and psychological ailments due to antropometric discordancy (desks, chairs, areas of movement, and areas of reach), and certain negative environmental conditions (lighting, noise, ambient temperature, air conditioning) has clearly been evident. 2. Even though, in the recent years the Revenue Offices have been directed towards new design concepts, still such efforts have been insufficient from ergonomic stand point.