Şanlıurfa ilindeki işletmelerin e-pazarlama faaliyetleri üzerine bir araştırma
A research on e-marketing activities of businesses in Şanliurfa
- Tez No: 552136
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT NEDİM BAYUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Globalleşen dünyamızda teknolojik gelişmeler ve bunun yanı sıra bilgisayar ve internet kullanımının giderek yaygınlaşması, hem bireyleri hem de işletmeleri bir değişime götürmüştür. Günümüzde artan rekabet koşulları ile hızlı değişim ve gelişmeler, büyük, küçük tüm işletmelerin tamamına etki etmiş ve bununla birlikte yeni kavramlar ortaya çıkmıştır. Rekabetçi ortamda, işlerini daha kolay hale getirmek, etkileşimi hızlandırmak ve karlılığı arttırmak amacıyla, geleneksel pazarlamadan e-pazarlamaya doğru bir geçiş olmuştur. Bu çalışmada, Şanlıurfa ilindeki işletmelerin e-pazarlama kullanım durumları, kullanım durumlarının nelere göre değişiklik gösterdiği, e-pazarlamadan yararlanan işletmelerin hangi amaçlarla yararlandıkları, e-pazarlamadan yararlanmayan işletmelerin ise nelerden dolayı yararlanmadıkları incelenmiştir. Araştırmanın uygulama kısmında Şanlıurfa ilindeki işletmelerin elektronik pazarlama kapsamında yürüttükleri faaliyetlerin çeşitli değişkenler bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya katılan Şanlıurfa ilindeki işletmelerin elektronik pazarlamadan yararlanma durumlarının, işletme yöneticilerinin e-pazarlamadan yararlanma durumları ile demografik nitelikleri arasındaki ilişki düzeyinin belirlenmesi uygulama yöntemi çerçevesinde incelenmiştir. Sonuç olarak; Şanlıurfa ilinden araştırmaya katılan işletmelerin e-pazarlama konusunda pek deneyim sahibi olmadıkları, bununla birlikte gelişmeye açık bir irade gösterdikleri gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre işletmeler ve işletme yöneticileri arasındaki farklılıklar işletmelerin e-pazarlama konusundaki davranışlarını da etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In our globalizing world, technological developments as well as the widespread use of computers and internet have led to a change in both individuals and enterprises. Recently, rapid changes and developments along with increasing competition conditions have affected all big and small enterprises and so new concepts have emerged. In this competitive environment, there has been a shift from traditional marketing to e-marketing in order to make the works easier, accelerate interaction and increase profitability. In this study, e-marketing usage of corporations in Sanliurfa province is examined. Also, we have analysed how these corporations' attitudes towards e-marketing usage change, and why - or why not - the corporations use e-marketing. In the application part of the study, it is aimed to examine e-marketing activities of the corporations in Sanliurfa province in the light of various variables. To do so, we have determined the level of e-marketing use of corporations that we examined in Sanliurfa province. In addition, the relationship between frequency of e-marketing use by administrators and their demographic characteristics is analysed within the framework of the application model. As a result, it is observed that the corporations in Sanliurfa that are included in the study do not have much experience in e-marketing, but have a desire to develop. According to the results of the study, the differences between corporations and administrative staff affect the behaviours of these corporations about e-marketing.