Potential effects of different English accents on non-native English speakers' listening comprehension and perceptions
Farklı İngilizce aksanlarının İngilizce anadil konuşucusu olmayanların dinleme-anlama becerisi ve algıları üzerine etkileri
- Tez No: 552142
- Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dinliyoruz ama anlıyor muyuz? İngilizce anadil konuşucusu olmayanların sayısı son yirmi yılda her zamankinden çok daha fazla artmıştır, ki bu da dünya genelinde farklı İngilizce aksanlarının artmasına da yol açmaktadır. Bu çalışma esas olarak dinleyicilerin muhtemelen aşina olmadıkları farklı İngilizce aksanlarının, anadili İngilizce olmayan konuşucuların dinleme anlama becerisini ve bu aksanlara ilişkin algılarını etkileyip etkilemediğini araştırmaktadır. Bu amaçla, bir devlet üniversitesindeki İngilizce Öğretmenliği Bölümünden 38 öğretmen adayı çalışmaya katılmıştır. Katılımcılar, yalnızca iç daire İngilizce aksanlarını değil, dış ve genişleyen daire İngilizce aksanlarını da dinleyip cevap kağıtlarını ve ölçeklerini, anlayışları ve algılarına göre doldurmuşlardır. Yansıtıcı kağıtlar ve anlamsal farklılık ölçekleri katılımcıların bu farklı İngilizce aksanlarına yaklaşımlarını anlayabilmek ve daha yakından irdeleyebilmek amacıyla uygulanmıştır. Ayrıca, çalışma sonunda bu aksanlara maruz kalma sürecinde en çok kullanılan stratejileri keşfetmek için dinleme anlama stratejileri ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, bir aksana aşina olmanın önemini ve Dünya İngilizcelerine yabancı kalmanın dinleme anlama becerisi üzerindeki olumsuz etkisini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın Ortak Dil İngilizce (ODİ) çerçevesinde İngiliz Dili Eğitiminde özellikle dinleme öğretimindeki gelişmelere katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
We listen, but do we understand? The number of non-native English speakers (NNESs) has increased much further in the last two decades than ever, which has led to an increase in different English accents across the globe. This study mainly investigates whether different English accents which are probably unfamiliar to the listeners influence non-native speakers' listening comprehension skill and their perceptions of these accents. With this aim, 38 pre-service English language teachers took part in the study in the English Language Teaching Department at a state university. The participants listened to not only the inner circle English accents but also the outer and expanding circle English accents, and they were supposed to fill in the answer sheets according to their comprehension and perceptions. The reflective papers and semantic differential scales were conducted to take a closer look and gain an understanding of the participants' approaches to these different English accents. Besides, the listening comprehension strategies scale was used at the end of the study so as to explore the most used strategies during the process of exposure to these accents. The findings unveiled the importance of familiarity with an accent and the negative effect of the unfamiliarity with World Englishes (WEs) on listening comprehension skill. This study is expected to contribute to developments especially in teaching listening in English Language Teaching (ELT) within the framework of English as a Lingua Franca (ELF).