Çağdaş Türk resim sanatında akademik desen anlayışının 1950 öncesi gelişimi
Pre-1950 development of academic design in contemporary Turkish painting
- Tez No: 552147
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYFUR ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türklerin sahneye ilk çıktığı dönemden itibaren başlayan sanata olan bağlılık ilerleyen dönemlerde insanlar üzerinde haz duygusunun artmasına sebep olmuştur. Bu duygunun artması ile insanlar, sanatı eğitime aktarma çabasında olmuşlar ve akademiye sanatı taşımak adına çalışmalarda bulunmuşlardır. M.Ö. Türklerin topluluk halinde ve göçebe tarzda yaşamaları sanatı olgunlaştırma bakımından önem teşkil eder. Göçebe hayatı benimseyen Türkler,gezdikleri yerlerin kültürlerini sanat hayatlarına aktarmayı başarmışlardır. Duvar resmi ile başlayan süreç, akademide desen olgusuna kadar ilerlemiştir. Kurganlara eklenen sanat eserleri insanlığın sanata ve sanat eserine verdiği değerin bir kanıtıdır. İslam öncesi dönemde gelişen bu süreç İslamiyet ile durgunluğa girmiş olsa da İslamiyet'te sanatçılar minyatür resim sanatı ile yeniden sanatı canlandırmıştır. Minyatür sanatında uyguladıkları desenler ile akademik düzeyde eserler vermişlerdir. Bu süreçten sonra Fatih Sultan Mehmet'in istediği üzerine yağlı boya portresi Avrupalı sanatçılar tarafından resmedilmiştir. Yağlı boya tablonun sağlam desenler ile oluştuğu da bu sürecin önemli olgusu sayılmaktadır. Gelişen ve kültürleşen Osmanlı Devleti, estetik değerini artırma adına sanata değer vermeye ve akademik okullar da eğitim verme sürecine girme çabası içinde olmuştur. Bu süreçte deseni Türk resminde aktif hale getirmeyi hedeflemişlerdir. Desen olgusunu akademik düzeye çıkartma noktasında Türk ressamlar yurt dışı eğitimleri ile birlikte sanat akademilerinde ve sanat eğitmenlerinden eğitimler almıştır. Aldıkları sanat eğitimini Türk sanatına dahil etmek için yurda dönüşler gerçekleştirmişlerdir. Yurda dönen ressamlardan bazıları Sanayi-i Nefise Mektebi kurulması adına çalışmalarda bulunmuşlardır. Bu çalışmalar doğrultusunda kurulan Sanayi-i Nefise Mektebi akademik eğitimin ilk kuruluşu sayılabilir. Akademik eğitimin başlangıcı olarak sayılan bu kurum, sanat eğitimin yurt dışından getirmiş olduğu yenilikler ile Türk resim sanatını ileri seviyelere yüceltmişlerdir. Daha sonra ki süreçlerde oluşan gruplar sanatta desen değerini geliştirmeye devam ettirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Commitmenttothearts, whichstartedfromthefirststage of theTurks, ledto an increase in the sense of pleasure in thepeople. Withtheincrease of thisemotion, peopletriedto transfer art toeducationandtheymadeeffortstocarry art totheacademy. B.C. ThefactthatTurkslive in communityandnomadicstyle is important in terms of maturing art. Turkswhoadoptednomadic life, havemanagedto transfer thecultures of theplacestheyvisittotheir art life. Theprocesswhichstartedwiththewallpainting has progressedtothephenomenon in theacademy. Theworks of art addedtothekurgansareproof of thevaluethathumanitygivesto art and art. Althoughthisprocesswhichdeveloped in pre-IslamicperiodwasstagnatedwithIslam, theartists in Islamrevivedthe art withminiaturepainting. Theyproducedworks on theacademiclevelwiththepatternstheyapplied in the art of miniature. Afterthisprocess, theportrait of Fatih Sultan Mehmet waspaintedbyEuropeanartists. Thefactthattheoilpainting is formedbysoundpatterns is consideredto be an importantphenomenon of thisprocess. TheOttomanEmpire, whichdevelopedandcultured, triedtovalue art in ordertoincreaseitsaestheticvalueandtoenterintotheprocess of givingeducationtoacademicschools. Inthisprocess, theyaimedtoactivatethepattern in Turkishpainting. At thepoint of bringingthephenomenontotheacademiclevel, Turkishpaintersreceivedtrainingsfrom art academiesand art educatorsalongwiththeireducationabroad. Theyhavereturnedhometoincludethe art educationtheyhavereceived in Turkish art. Some of thepaintersreturningtothecountryhaveworked on theestablishment of the Sanayi-i Nefise School. Established in accordancewiththesestudies, thefirstestablishment of academiceducation in the Sanayi-i Nefise School can be considered. Thisinstitution, consideredto be thebeginning of academiceducation, has elevatedthe art of Turkish art totheadvancedlevelswiththeinnovationsbroughtby art educationabroad. Thenthegroupsformed in theprocessescontinuedtodevelopthevalue of thepattern in art.