Tüketici güveninde ürün iletişiminin rolü üzerine uygulamalı bir çalışma
A practical study on the role of product communication in consumer trust
- Tez No: 552146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Çalışmada, ürün iletişimi bağlamında tüketicilerde gelişen güven faktörü incelenmiştir. Çalışmanın teorik bölümlerindeki ana başlıklara bakmak gerekirse: Pazarlama iletişimi, marka yönetimi, ürün iletişimi ve güvenilirlik başlıkları kapsamlı olarak ele alınmıştır. Çalışmaya, tüketicilerin en çok tercih ettiği ürün kategorisini öğrenmek üzere başlanmıştır. Buna yönelik bir ön çalışma uygulanmıştır. Belirlenen bu ürün grubu; bisküvi ve çikolata ürün kategorisi olmuştur. Araştırma boyunca kullanılacak olan anket formu da bu ön çalışmayla birlikte netlik kazanmıştır. Anket tekniği, Bartın'da bulunan yerel bir süpermarkette ve katılımcılarla yüz yüze iletişim kurularak uygulanmıştır. Netice itibariyle çalışmanın uygulama bölümde; tüketici güveninde ürün iletişiminin rolünü, ortaya koymaya yönelik bir saha çalışması yapılarak ve nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin, parametrik testler aracılığıyla analizi gerçekleşmiştir. Bulguların yorumlanması ve konuyla ilgili değerlendirmeler yapılarak, çalışma neticelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of improving consumer trust factor in terms of product communication has been researched. If it is necessary to take a look at main topics in theoratical categories of this study: they are comprehensively reviewed as marketing communication, brand management, product communication and credibility. This study has been started to learn the most preferred category of product by the consumers. Regarding this issue, a prestudy was carried out. The product group has been indicated as biscuits and chocolate categories. Survey form which will be used during the research will gain qualification with this prestudy. The questionnarie has been carried out in a local market and by communicating face to face with the participants. Consequently, in the application period of the study, a quantitive research has been carried out by doing a field study oriented to present the role of the reliability factor in product communication. The analysis of the acquired data has been carried out through the parametric tests. In consequence of analyses, it has been revived that product communication proportions and product packings are effective on brand reliability. The study has been concluded by commenting the findings and carrying out the evaluation related to the issue.