Türkiye'de taşeron çalışma: Tarihsel bir değerlendirme
Subcontracted work in Turkey: A historical evaluation
- Tez No: 552150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
4875 sayılı İş Kanununda asıl işveren ile alt işveren ilişkisinden“Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği olarak yapılan, bunun yanı sıra teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece aldığı bu işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişki”olarak bahsedilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı; Türkiye'de alt işveren-asıl işveren ilişkisinden doğan sorumluluğun ve taraflarının hukuki bağlamda incelenmesidir. Bu kapsamda, ilk olarak işçi ve işveren ilişkisinin tanımları ile tarihsel gelişmeleri ele alınmış, ardından bu kavramların hukuki dayanakları ve sorumluluklarının başlayacakları noktalar tespit edilmiştir. Daha sonra dünyada alt işveren-asıl işveren uygulamalarının örnekleri tartışılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise, Türkiye'de asıl işveren-alt işveren ilişkisinin detaylı olarak incelenmesi ve bu ilişkide meydana gelen sorunlar ve çözüm önerileri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Labor Law No. 4875, the relationship between the principal employer and the subcontractor is mentioned as the relationship in the case of an employer's work in the production of goods or services in the workplace or in a part of the actual work, the work is done as a necessity of the company and the job, as well as those who work in jobs that require expertise due to technological reasons and who work for this job only work with the other employer. The main purpose of this study is to examine the responsibility arising from the relationship between subcontractor and principal employer and the parties in Turkey in legal context. In this context, first of all, the legal basis and responsibilities of the concepts of worker and employer were determined. Then the definitions and historical development of the relationship between sub-employer and the principal employer and examples of subcontracting practices in the world have been discussed. In the last chapter, the relationship between principal employer-subcontractor in Turkey has been studied detailedly and the problems in this relationship and the solution proposals have been explained.