Suriyeli mülteci krizi ve krizin Kosova'nın üç gazetesindeki sunumu
The refugee cri̇si̇s and i̇ts representati̇on i̇n three newspaperts oif Kosovo
  1. Tez No: 552180
  2. Yazar: ENKELE KRASNİQİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Suriye'deki mülteci krizi“günümüzün en büyük insani felaketi”olarak adlandırılmaktadır. Suriye'de iç savaşa bağlı olarak yıllardır sürmekte olan şiddetten dolayı birçok insan ülkelerini terketmek zorunda kalmış, çaresizlik içinde binlerce mülteci ve göçmen Avrupa ülkelerine ulaşabilmekiçin ölümü göze almıştır. Birçoğu bu umutsuz yolculukta hayatlarını kaybetmiştir. Savaş ve yoksulluktan etkilenen ülkelerden özellikle Ortadoğu, Afrika ve benzeri çoğrafyalardan gelen mülteci ve sığınmacıların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Avrupa ülkelerinin birçoğu binlerce mülteci ve sığanmacının akınına uğramaktadır. Savaş ve yoksulluktan kaynaklı olarak meydana gelen büyük göç hareketleri tarihsel ve güncel anlamıyla dünya toplumları üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam etmektedir. 21. yüzyılda yeniden görülmeye başlayan büyük nüfus hareketlenmeleri dünya medyasının da önemli gündemleri arasında yer almaktadır. Medya, geniş kitleleri olayın nedenleri ve sonuçları hakkında bilgilendirmek için kilit bir rol oynamaktadır. Çağdaş toplumlarda medya, halkın doğrudan katılmadığı, tanık olmadığı olaylarda neler olup bittiğine dair bilgi kaynağını oluşturmaktadır. Bu yönüyle medya ve kitle iletişim araçları, dünya gündemlerini ve tartışmalarını belirleyen bir güce sahiptir. Medya, geniş kitlelerin dünyayı algılama ve bu dünya içerisindeki yerlerini kavrayabilmelerinde reddedilemeyecek bir bilgi havuzunu oluşturur. Dünyada gerçekleşen olayların önemi ve bu olayların yansıtılması için yazılı basının rolü göz önüne alındığında, bu yüksek lisans tezinde yapılan çalışma“Suriyeli Mülteci Krizinin”yansıtılması üzerinden Kosova'daki üç basılı gazetenin analiz edilmesine odaklanmaktadır. Buradaki amaç, konuyu haberleştirme tarzları üzerinden Kosova'daki üç basılı gazete arasındaki farkların ve benzerliklerin neler olduğunu tespit etmektir. Farklılıkların ve benzerliklerin neler olduğunun yanı sıra, aynı üç gazeteninüç ay boyunca (Ağustos, Eylül, Ekim - 2015) haberleri nasıl yansıttıklarına da bu tezde yer verilmiştir. Bu çalışma için seçilen gazeteler: KohaDitore, Zeri ve Kosova Sot olmuştur. Tezde nitel ve nicel metin çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
The Syrian refugee crisis has been called“the most urgent humanitarian disaster of our time”. Since violence broke out in Syria, so much people have abandoned their country, thus, a large number of refugees and migrants died in desperate attempts to reach European countries, mostly they died into unsafe boats, crammed over crowded. Hence, the number of refugees and asylum seekers increased significantly in European countries to seek asylum, mainly originating from countries affected by war and poverty, particularly in the Middle East, Africa and some other countries. Therefore, coverage of this occurrence is and still continues to have an impact on society. The relevance of this occurrence was with a great interest from the wider public, so media agendas undoubtedly had and have to continue to play a key role in informing the public about the consequences of this occurrence. In contemporary society, the media amount the main source of information about what is happening in the world and in-between events in which the public cannot participate directly. Furthermore, mass-media can define agendas and framework debates. They provide information that citizens use to understand their world and place within it. Therefore, given the importance of this occurrence and the important of the print media for covering this occurrence, in this master thesis my work focused on analyzing the reporting of three print media in Kosovo, toward the coverage for“Syrian Refugee Crisis”, the purpose was to determine the differences and similarities between these three press media in Kosovo toward reporting this theme. Moreover, besides the differences and similarities, among the three newspapers, in this thesis I have also given space for the coverage of the newspapers in particular, over the differences and similarities during the three months. The selected newspapers for this study were: Koha Ditore, Zeri and Kosova Sot. Moreover, the method used during this thesis was qualitative, as well; it was also given space to quantitative method