Farklı GPS\IMU sistemlerinin havai nirengiye etkisi
Effect of different GPS\IMU systems for aireal triangulation
- Tez No: 409851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARABÖRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Artış gösteren ivmeyle devam eden teknolojik gelişmeler, mesleğimizde şüphesiz ki uydu ve fotogrametri teknolojilerinde başarılara sebep olmuştur. Gelişen teknoloji, analog kamera sistemlerinden dijital hava kameralarının var olmasına ve dijital hava kameralarıyla GNSS/IMU sistemlerinin bütünleşik yapısıyla veri üretimine etken olmuştur. Bu veriler, GNSS ile kameranın konumu belirlenebilirken, IMU ile dönüklükler belirlenerek üretilmektedir. Bütünleşik yapıda kullanılan bilen bu sistemlerin doğruluğu ve hassasiyeti oluşan sonuç ürünlerin doğruluğunu şüphesiz ki etkilemektedir. Bu araştırma da, DMCII-230 ve Ultracam XP kamerası, clas 5 ve clas 4 IMU'larıyla alınan verilerden yararlanılmıştır. Çalışma da amaç, yapılan arazi sınıflandırmalarında farklı sistemlere uygun en ideal jeodezik yapının ve fotogrametrik nirengi dengeleme doğruluğunun belirlenmesidir. Tez çalışması kapsamında, üç tür arazi tipinde beşer deney düzeneği hazırlanmıştır. Hazırlanan bu deney düzeneklerinde, değişik konumlarda denetleme noktaları belirlenmiştir. Belirlenen bu noktalarda ki, maksimum,minumum, ortalama ve karesel ortalama farklar karşılaştırılmıştır.Deney düzeneklerindeki dengeleme sonuçları ise, teknik şartname ve BÖHHBÜY'de belirtilen kriterlere göre kıyaslanmıştır. Sonuç olarak tarım arazilerin meskun arazilere, meskun arazilerin ise orman alanlarına göre daha doğru sonuçlar verdiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
Continue on the acceleration which increased by technological advances, our profession has led to success in no doubt that satellite and photogrammetry technology. Emerging technologies, with analog cameras to the existence of digital aerial cameras and digital aerial camera system and GNS/IMU system has been active in the production of the integrated data structure. This data can be determined from the location of the camera with the GNSS is produced by determining the introversion IMU. The accuracy of these systems use integrated structure and precision sharpening undoubtedly affect the accuracy of the final product formed. In this study, DMCII-230 and Ultracam-XP-camera, clase clase has benefited from the data received by class 5 and 4 IMU. The study also aims, in accordance with the different systems of land classification made is to determine the optimal structure of geodetic and photogrammetric triangulation balancing accuracy. In this thesis, five experimental setup was prepared in three types of terrain. Prepared in these experiments it was determined check points in various positions. Determined that at this point, maximum, minimum, average and root mean square difference results. Technical specifications and compared according to the criteria specified in BÖHHBÜY. As a result of agricultural land to residential land, it has been shown to give more accurate results than the residential land to the forest.