Aktif güç filitrelerinin simülasyonu ve analizi
- Tez No: 55219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yarıiletken malzemelerin kullanımı ile birlikte endüstriyel yüklerin reaktif güç isteğinin çok hızlı olması ve düzensiz değişimi karşısında klasik kompanzasyon metodları yetersiz kalmışlardır. Bu nedenle endüstride oluşan yüksek frekanslı harmoniklerin bastırılması ve aynı anda reaktif güç isteğinin çok hızlı değişimi karşısında yeterli kompanzasyon yapabilecek aktif güç filtresi tasarım ve uygulamaları oldukça önem kazanmıştır. Bu tezde simülasyon için, endüstride oluşan harmonikler ile reaktif güç incelenmiş ve bir fazlı seri ve paralel aktif güç filtrelerinin dinamik denklemleri çıkarılarak ayrı ayn modellendirilmiştir. Bu çalışmada simülasyon için C proglamlama dili kullanılmıştır. Bir fazlı olarak tasarlanan seri aktif güç filtresinin verimi ile bir fazlı paralel aktif güç filtresinin verimi karşılaştırmıştır. Karşılaştırma sonucunda bir fazlı olarak tasarlanan seri aktif güç filtresinin verimi daha yüksek çıkmıştır. Bir fazlı olarak tasarlanan paralel aktif güç filtresinin ise iyi bir düzeltme yapabilmesi için seri olarak tasarlanan aktif güç filtresine göre daha yüksek frekanslarda tetikleme yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler :Harmonikler, Kompanzasyon, Aktif Güç Filtreleri
Özet (Çeviri)
Since power semiconductors are widely used in industrial loads which demand reactive power from power network changing rapidly and irregularly classic compensation methods are insufficient in order to compensate the reactive power and also to reduce harmonics effects on the power network the simulation, design and application of active power filters are becoming very important. In this thesis the mathematical models of both series and parallel active filters are derived and the simulation of the filters are performed with a program written in C programming language. A comparison of both filter result showed that the efficiency of the series filter is higher. To obtain higher efficiency from the parallel active filter switching frequency should be kept very high Key Words : Harmonics, Compensation, Active Power Filters