Dimetilnitrosaminin proteus vulgarisin üreme hızı ile L-asparajinaz ve proteaz enzim aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of DMN on the growth rate, asparaginase and protease enzyme activities of proteus vulgaris
  1. Tez No: 5522
  2. Yazar: HATİCE ÖKTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada karsinojenik ve mutajenik bir bileşik olan DMN'nin Proteus vulgaris 'in üreme hı zı, asparajinaz ve proteaz enzim aktiviteleri üzeri ne etkisi incelenmiştir. Deney gurubundaki bakterilerin üreme ortamına 0,068 M, 0,136 M ve 0,204 M DMN eklenmiştir. Kont rol ve 0,068 M DMN uygulanan gurupta bakterilerin logaritmik üreme evresi 16. saate kadar sürürken di ğer guruplarda bu süre kısalmış ve 12. saate düşmüş tür. 0,136 M ve 0,204 M DMN içeren kültürler 12. sa- atte durgunluk evresine girmişlerdir. DMN'nin asparajinaz ve proteaz enzimlerini in- hibe ettiği gözlenmiştir. Bu inhibisyonun oranı DMN derişimi arttıkça yükselmekte ve heriki enzim için de 20. saatte en yüksek düzeye ulaşmaktadır. Aspara jinaz enzimi 20. saatte 0,068 M, 0,136 M ve 0,204 M DMN uygulanan guruplarda sırasıyla % 13, % 43 ve % 87 oranında inhibe olmuştur. Proteaz enzimi için ise, aynı saatteki inhibisyon oranları sırasıyla % 19, % 64 ve % 94 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE EFFECT OF DMN ON THE GROWTH RATE, ASPARAGINASE AND PROTEASE ENZYME ACTIVITIES OF PROTEUS VULGARIS. In this work, the effect of DMN-y a carcinoge nic and mutagenic compound on the rate of growth, asparaginase and protease enzyme activities of Proteus vulgaris have been investigated, 0,068 M, 0,136 M and 0,204 M DMN was added to the growth medium of the bacteria in the experimental group. While the logarithmic phase of the controls and the group of bacteria subjected to 0,068 M DMN th continued until the 16 hour, the period became short- er in the other groups and dropped to 12 hour. The cultures with 0,136M and 0,204 M DMN entered the sta tionary phase. It has been observed that DMN inhibited the aspa raginase and protease enzymes. The rate of inhibition rose with an increase in the DMN concentration and reach- 1*h ed the highest level at the 20 hour. In groups subject ed to 0,068 M, 0,136 M and 0,204 M DMN the asparajinase enzyme was inhibited by 13 %, 43 % and 87 %, respectively»43 As for the protease enzyme, it was observed that the rate of inhibition at the same hour was 19 %, 64 % and 94 %, respectively.