Deneyimsel pazarlamanın alışveriş merkezleri üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
A research on the impact of experiential marketing on shopping centers
  1. Tez No: 552265
  2. Yazar: DİDEM KARSLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CEVDET PANAYIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Deneyim kavramı, 1982'de pazarlama literatürüne girmişse de tüketici davranışlarını incelemede kendi başına önemli bir kavram olarak ancak son yıllarda karşımıza çıkmıştır. Ve son dönemlerde yapılan birçok çalışmada söz konusu kavram, pazarlamanın geleceği, yön veren unsuru ve aynı zamanda ekonomik bir öge olarak da ele alınmaktadır. Bu çerçevede bu çalışma, pazarlama, deneyim, deneyim ekonomisi, pazarlamanın evrimi, deneyimsel pazarlama ve ilgili kavramları bir bütün olarak incelemektedir. Çalışma altı ana bölümden meydana gelmekte olup bu altı bölümde pazarlama, pazarlamanın gelişim süreci, deneyim, deneyimsel pazarlama ve boyutları, tüketici ve alışveriş merkezleri ele alınmıştır. Veriler anket yöntemi ile elde edilmiş olup bulgular kısmında analiz edilmiştir. Araştırmada deneyimsel pazarlamanın alışveriş merkezlerindeki etkinlikler üzerinden müşteri üzerindeki etkilerini öğrenmek amaç edinilmiştir. Verilerin analizinde ise deneyimsel pazarlama yöntemlerinin müşterilerin demografik özelliklerine göre değişiklik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although the concept of“experiment / experimenting”got into marketing literature in 1982, it has just started to be considered as an important concept in last years to understand and to observe consumer behavior. In the recent years this concept is also considered as the future of the marketing, as the main lead for marketing and also as an economic indicator. Within this scope this study analyses marketing, experiment, experimental economy, evolution of marketing, experimental marketing, and related concepts all together as a whole. This study consists of 6 sections and in these 6 sections following subjects are examined; marketing, the development process of marketing, experiment, experimental marketing, it's dimensions consumers and shopping malls. All the data are acquired by surveys and analysed in the findings section. In this research the main purpose is to find out the effects of marketing over the shopping malls and over the customers. At the analysis of the data it is found out that experimental marketing has different effects over customers based on their demographic attributes.