Cinsiyet ve kuşak itibariyle avm tüketicilerinin deneyimsel pazarlama ve deneyimsel değer algılarının ziyaret niyeti üzerindeki etkisi
The effect ofexperiential marketing and experiential value perceptions of the mall consumers on their visit intentions in terms of gender and generations
  1. Tez No: 690297
  2. Yazar: SEREN METİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Pazarlama stratejileri sürekli evirilmiş ve tüketici de bu değişimin en önemli yapı taşlarından biri olmuştur. Teknolojinin gelişim hızı, küreselleşme ve ekonomik koşullar tüketicilerin beklentilerinde farklılaşmaya sebep olmuş ve aynı zamanda şirketlerin de sürdürülebilir bir rekabet sağlamasını zorlaştırdığı anlaşılmıştır. Bu nedenle günümüzde ürün ve hizmetlerin işlevselliği tüketicileri memnun etme ve onlar ile uzun vadeli etkileşimler sağlamada yetersiz kalmaktadır. İşletmeler tüketicilere yalnızca ürün ve hizmet sunmanın yanı sıra onlara benzersiz deneyimler yaşatmayı amaçlamakta, bu noktada deneyimsel pazarlama yaklaşımına yönelmekte, deneyimsel değer kavramından yararlanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, deneyimsel pazarlama ve deneyimsel değerin satın alma (ziyaret) niyetine etkisini ortaya koymak, aynı zamanda cinsiyet ve yaş itibariyle tüketicilerin deneyimsel pazarlama, deneyimsel değer algılarında ve satın alma niyetlerindeki olası farklılıkları tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, Çanakkale'de bulunan alışveriş merkezine gitmiş 480 tüketiciden çevrimiçi anket yöntemi ile toplanan veriler SPSS yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular; deneyimsel pazarlama ve deneyimsel değerin satın alma (ziyaret) niyeti üzerinde etkisi olduğunu, değişkenlerde cinsiyete göre farklılık bulunmazken yaşa göre bazı anlamlı değişiklikler bulunduğunu göstermiştir. Sonuçların ilgili literatüre olduğu kadar uygulamada deneyimsel değer ve deneyimsel pazarlamadan yararlanan işletmelere de katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Marketing strategies have constantly evolved and the consumer has been one of the most important building blocks of this change. The speed of development of technology, globalization and economic conditions have caused differentiation in the expectations of consumers, and at the same time, it has been understood that it is difficult for companies to provide sustainable competition. Therefore, the functionality of products and services today is insufficient to satisfy consumers and provide long-term interactions with them. Businesses aim not only to offer products and services to consumers, but also to provide them with unique experiences, at this point, they turn to the experiential marketing approach and benefit from the concept of experiential value. The aim of this research is to reveal the effect of experiential marketing and experiential value on purchase (visit) intention, as well as to identify possible differences in consumers' perceptions of experiential marketing, experiential value and purchase intentions by gender and age. For this purpose, the data collected by the online survey method from 480 consumers who went to the shopping mall in Çanakkale were analyzed with the SPSS method. The findings showed that experiential marketing and experiential value had an effect on purchase (visit) intention, while there was no difference in the variables according to gender, there were some significant changes according to age. The results are intended to contribute to the relevant literature as well as to businesses that benefit from experiential value and experiential marketing in practice.