A suggested esp syllabus for foreign trade programme of İpsala vocational college
İpsala meslek yüksekokulu dış ticaret programı için mesleki yabancı dil izlence önerisi
  1. Tez No: 552273
  2. Yazar: CEM TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİYE CENGİZHAN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma dış ticaret programı öğrencilerinin görüşlerini alarak Trakya Üniversitesi İpsala Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Programının Mesleki İngilizce dersi için kullanılan özel amaçlı İngilizce izlencesinin eksikliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın problemi, İpsala Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Programının Mesleki İngilizce dersleri için kullanılan özel amaçlı İngilizce izlencesinin derleme bir izlence olması ve içerik, beceriler ve aktiviteler bakımından eksiklikler barındırmasıdır. Genel olarak bu derleme izlence, okuma ve dinleme gibi alımlayıcı becerileri kapsamakla birlikte konuşma ve yazma gibi üretken beceriler açısından eksikliklere sahiptir. Bu nedenle Dış Ticaret Programının Mesleki İngilizce dersleri için yeni, daha kapsamlı, iletişimsel, beceriye dayalı bir özel amaçlı İngilizce izlencesi gerekli hale gelmiştir. Bu çalışma nicel araştırma yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışmanın verileri 143 dış ticaret programı öğrencisine uygulanan anket aracılığıyla elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, şu anda kullanılmakta olan özel amaçlı İngilizce izlencesinin yabancı dil öğretimindeki 4 beceriyi, özellikle de üretken becerileri içeren aktiviteleri içermediğini ortaya koymuştur. Bunun yanısıra, her beceri için eşit miktarda zaman ayrılması ve öğrenme-öğretme sürecine teknolojik araçların da katılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to point out the deficiencies of the ESP syllabus that is currently used for Business English course of Foreign Trade Programme at Trakya University Ipsala Vocational College in Turkey, by taking the opinions and reflections of foreign trade program students. The problem for this study is that the ESP syllabus that is currently used for the Business English courses of Foreign Trade Department in Ipsala Vocational College is a compiled syllabus which has some deficiencies in terms of content, skills and activities. Mainly, the syllabus consists of receptive skills such as reading and listening, but lacks the productive ones, speaking and writing. Thus, a new, more comprehensive, communicative, skill based ESP syllabus for the Business English courses of Foreign Trade Programme became necessary. The study was designed as a survey which adopts a quantitative research method design. The data were collected via questionnaire and they were administered to 143 foreign trade program students. The results of this study put forth that the current compiled ESP syllabus lacks activities that cover the four skills of language teaching, especially the productive ones. Moreover, equal amount of time is required to be spared for each skill and technological instruments should be integrated to teaching-learning process.