Okul öncesi 5-6 yaş grubuna şarkı ile yön kavramı öğretiminin başarıya etkisi
Successful effect of the concept of music and direction education in the pre-school 5-6 age group
- Tez No: 552302
- Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanı amacı“Okul Öncesi 5-6 Yaş Grubuna Şarkı İle Yön Kavramı Öğretiminin Başarıya Etkisi”ni incelemektir. Bu çalışma, 2017-2018 öğretim yılında Ankara ili BÜYÜK Kolej İlkokulu Okul Öncesinde bulunan toplam yirmi üç (23) 5-6 yaş grubu öğrenci ile çalışılmıştır. Uygulama için konuyu daha önce ders olarak görmemiş öğrenci grubu seçilmiş ve kura yolu ile bu sınıflardan biri deney (12 öğrenci) diğeri ise kontrol grubu (11 öğrenci) olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamındaki deney ve kontrol grubu üzerinden elde edilen veriler tablolar ile çözümlenip yorumlanmıştır. Ünite çalışması 1 hafta sürmüştür. Deneysel işlem öncesi, öğrencilerin başarı düzeyinin eşitlenmesi amacıyla, Okul Öncesi öğretmenleri ve Müzik öğretmeni ile ortak hazırlanan 20 (yirmi) soruluk uygulamalı test ile öğrencilerin ön test öğrenme düzeyi ölçülmüş, deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark çıkmamıştır. Deney grubuna uygulama süresince 'Yön Kavramları' ünitesinin 'Sağ-Sol' konusuna yönelik, araştırmacı tarafından bestelenmiş şarkısı öğretilmiş ve şarkı ritim çalgıları ile çalınmıştır. Deney grubuyla bu süre zarfı içerisinde Okul Öncesi derslerinde, yön kavramları sağ- sol konusuna yönelik bilişsel düzeyde bir ders yapılmamış, sadece şarkı çalışılmıştır. Kontrol grubunda ise Okul Öncesi sınıf öğretmeni tarafından Yön Kavramları Sağ-Sol konusunu geleneksel öğretim yöntemi ile işlenmiştir. Deneysel işlem tamamlandıktan sonra ön test başarı düzeyinin belirlenmesinde kullanılan, Okul Öncesi Öğretmenleri ve Müzik öğretmeni ile ortak hazırlanan test, öğrencilerin son test başarı düzeyinin belirlenmesinde yeniden uygulanmıştır. Son testte deney ve kontrol gruplarının başarı düzeyi anlamlı bir fark çıkmamıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında araştırmadan elde edilen verilere göre, müzik destekli öğretimin de Okul Öncesi derslerinde bir öğretim yöntemi olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın son bölümünde, elde edilen verilere göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the success of the music and direction teaching concept in Preschool 5-6 Age Group.This study was carried out in 2017-2018 school year with a total of twenty-three (23) 5-6 age group students who were in pre-school.For the practice, the student group who did not consider the subject as a previous course was selected and one of these classes was determined as experiment (12 students) and the control group (11 students)The data obtained from the experimental and control groups were analyzed and interpreted by charts.Unit work had took 1 week.In order to equalize the achievement level of the students, pre-test learning level of the students was measured with 20 (twenty) questions applied to pre-school teachers and music teachers.The experimental group was taught the song composed by the researcher about the 'Right-Left' topic of the 'Direction Concepts' unit during the application and was played with the song rhythm instruments.In the preschool classes, no lectures were made at the cognitive level regarding the concept of right and left in the preschool classes and only the songs were studied. In the control group, the concept of Right-Left by the Preschool class teacher was studied with traditional teaching method. After the experimental process was completed, the test, which was used to determine the pre-test success level, with the Pre-School Teachers and Music teacher, was re-applied in determining the final test achievement level of the students. At the last test, there was no significant difference in the success of the experimental and control groups.According to the results of the study, it can be concluded that music-supported instruction can be used as a teaching method in Preschool courses. In the last part of the study, suggestions were made according to the data obtained.