Aydın belediye tarihi (1930-1960)
Aydin municipality history (1930-1960)
  1. Tez No: 552311
  2. Yazar: DENİZ KALOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNVER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 451
Özet
Aydın'da modern belediyecilik anlayışı Cumhuriyet ile birlikte başlamıştır. Bu süreçte yeni bir belediye kanunu hazırlanarak 1930 itibariyle uygulamaya konulmuştur. Yapılan bu çalışmada 1930 yılı temel alınarak hazırlanmıştır. Ayrıca belediyelerin çalışmaları bazında Tek Parti ve Çok Partili Dönem Belediyeciliği de Aydın örneği ile ortaya çıkarılmıştır. Tek Parti Döneminde uzun yıllar kalan Aydın Belediyesi, en büyük gelişmeleri de bu dönemde yaşamıştır. Birçok hizmet bu dönemde gelmiş ya da temeli atılmıştır. Çok Partili Dönemin 1946 ile başlamasıyla birlikte şehirde siyasi değişimler yaşanmıştır. Ancak asıl değişim 1950 seçimlerinde Aydın'da genel ve yerel seçimlerde gerçekleşmiştir. Aydın Belediyesi ilk defa farklı bir partiye geçmiştir. Bu nedenle şehirde güzel bir muhalefet örneği başlamıştır. Bu sayede belediye çalışmaları da CHP ve DP tarafından açıklanmak ve tartışılmak zorunda kalmıştır. Aydın'da belediye, özellikle Tek Parti Döneminde spordan kültürel çalışmalara, sağlıktan imar çalışmalarına kadar geniş bir alanda çalışma yürütmüştür. DP Döneminde ise belediye konut yapımı, kültürel çalışmalar, şehir içi düzenlemeler üzerine birçok çalışma gerçekleşmiştir. Bu çalışmalar 1960 Askerî müdahalesine kadar sürmüştür.
Özet (Çeviri)
The modern municipality in Aydın started with the establishment of the republic. A new municipality law was presented in 1930. This thesis is based on the year 1930. We compare the municipalities during the single political party period with the multi political party period by considering Aydın as an example. Aydın devoloped a lot during the single political party period. Many services were presented in or based on this period. There were some political changes in the city due to the start of the multi political party period in 1946. However, the real change came with the general and local elections in 1950. For the first time the municipality of Aydın was governed by a different political party. This resulted in a nice example of the opposition in the city. Then the political parties CHP and DP had to announce and discuss the work of the municipality. The municipality of Aydın was focused on cultural projects, sports, health and the city development plan during the single party period. In the DP period, the municipality was focused on constructing buildings, cultural and urban projects. These projects continued until the coup in 1960.