Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapik ajanlar için nanotaşıyıcı sistem sentezi ve kararlılığının incelenmesi
Investigation of stability and synthesis of nano carrier system for chemotherapic agents that are used in cancer treatment
- Tez No: 552338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE KEKLİKCİOĞLU ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde nanoteknolojiile her alanda yapılan hızlı ve umut verici gelişmeler dikkat çekmektedir. Nanoteknolojinin bu kadar hızlı ve etkili bir şekilde yayılması ile kanser başta olmak üzerebirçok hastalığın teşhis ve tedavisinde kullanılabilecek yeni ve etkili nanosistemleri geliştirme konusunda çalışmalar hız kazanmıştır. Bu çalışma kapsamında öncelikle modifiye edilmiş Hummers metodu ile grafen oksit nanoparçacığı (nGO) sentezlenmiş olup daha sonra üretilen nanoparçacığın yüzeyi sitotoksik etkinin azaltılması, süspansiyon içerisinde kararlılığın artırılması ve biyouyumlunanotaşıyıcı oluşturulması amacıyla Polietilen Glikol (PEG) ile iyileştirilmiş ve sonrasında ise kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılan kemoterapik ajan olan Doksorubisin (DOX) ile etkinleştirerek GO-PEG-DOX nanotaşıyıcı tabanlı ilaç sentezlenmiştir. Sentezlenen nanotaşıyıcı sistemin karakterizasyon analizleri FTIR, UV, XRD ve SEM ile yapılmıştır. Analizi yapılmış olan nanotaşıyıcı sistemin kararlılık analizine ise zeta potansiyel ile DI su, PBS sıvı ortamlarında ve DMEM, EMEM hücre kültürü besi ortamlarında bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, rapid and promising developments in nanotechnology and every field are noteworthy. With such rapid and effective dissemination of nanotechnology, efforts have been made to develop new and effective nanosystems that can be used in the diagnosis and treatment of many diseases, particularly cancer. Within the scope of this study, graphene oxide nanoparticle (nGO) were synthesized by modified Hummers method and then the surface of the nanoparticles produced was improved with Polyethylene Glycol (PEG) for the purpose of reducing the cytotoxic effect, increasing the stability in the suspension and forming a biocompatible nanoparticle. Afterwards, the nGO-PEG-DOX nanoparticle system was synthesized by Doxorubicin (DOX) which is a widely used chemotherapeutic agent in the treatment of cancer. Characterization analysis of the synthesized nanocarrier system was performed with FTIR, UV, XRD and SEM. The stability analysis of the nanostructured system was analyzed with zeta potential in DI water, PBS liquid media and DMEM, EMEM cell culture media.