Milli Kütüphane cönklerindeki Nuri mahlaslı şiirler üzerine bir inceleme
An investigation on poems with Nuri pseudonym in the National Library conks
  1. Tez No: 552347
  2. Yazar: ERSEN DÖĞMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu çalışmada XIX. yüzyılın usta âşıklarından biri olan Tokatlı Nûrî'nin Millî Kütüphane cönklerinde yer alan şiirleri ile aynı cönklerdeki“Nûrî”mahlaslı şiirler bir araya getirilmiştir. Çalışma ön söz, giriş, sonuç, sözlük, kaynakça ve ekler dışında beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde, âşık tarzı şiir geleneğinin oluşumu ve gelişimine değinilmiş ayrıca XIX. yüzyılda âşık edebiyatı hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Tokatlı Nûrî'nin hayatı, edebî kişiliği ve üslûbu üzerinde durulmuş, ikinci bölümde tespit ettiğimiz Nûrî mahlaslı yeni şiirler dil ve üslûp bakımından incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Tokatlı Nûri'ye ait olan şiirler bulunmaktadır. Bu şiirler daha önce yapılmış olan çalışmalarla karşılaştırılarak kelime ve dize farklılıkları dipnot olarak düşülmüştür. Dördüncü bölümde Tokatlı Nûrî üzerine yapılan önceki çalışmalarda bulunmayan şiirler yer almıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde ise üzerinde çalıştığımız cönklerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde; yapılan bu çalışma ile ulaşılan sonuçlar belirtilmiş, sözlük kısmında şiirlerde geçen anlamı bilinmeyen kelimeler açıklanmış, kaynakçada yararlanılan kaynaklar sıralanmış, ekler kısmında ise cönklerden Nûrî'ye ait örnek metinlerin fotoğraflarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the poems of Tokatlı Nûrî in the National Library Conks who is one of the master minstrel of the 19th century and the poems with“Nûrî”pseudonym in the same Conks were brought together. Study consists of five chapters except preface, introduction, conclusion, dictionary, bibliography and appendices. In the introduction of the study, the formation and development of the poetic tradition of minstrel style was mentioned, also information was given about the minstrel literature in the 19th century. In the first chapter; life, literary personality and style of Tokatlı Nûrî were emphasized. In the second chapter; the new poems with Nûrî pseudonym we determined were examined in terms of language and style. In the third part of the study, there are poems belonging to Tokatlı Nûrî. These poems were compared with previous studies, and word and string differences were deducted as footnotes. In the fourth chapter, there are poems which were not found in the previous studies on Tokatlı Nûrî. In the fifth part of the study, the evaluation of the Conks which we studied were made. In the conclusion section, the results obtained with this study were stated. In the dictionary section, the meaning of the unknown words in the poem were defined. In the bibliography section, the sources utilized were listed. In the appendices, photographs of sample texts belonging to Nûrî from Conks were included.