Lojistikte dış kaynak kullanımı ve üçüncü parti lojistik firmalarının seçimini etkileyen unsurlar
Logistics outsourcing and third party logistics provider companies selection criteria
  1. Tez No: 552349
  2. Yazar: KENAN YALNIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Firmalar, küresel rekabet ortamında son yıllarda, gerçekleştirdikleri ana fonksiyon dışında kalan iş konularını, maliyetleri düşürmek ve ana iş dallarına odaklanmak amacıyla dış kaynak kullanımı adı altında söz konusu alanda profesyonel olarak hizmet veren firmalara devretmeye başlamışlardır. Firmaların, dış kaynak kullanarak diğer firmalara iş devri gerçekleştirdiği fonksiyonlardan biri de lojistik hizmetlerdir. Söz konusu firmalar ana faaliyet alanına odaklanabilmek ve maliyetleri düşürmek için lojistik hizmetleri profesyonel olarak gerçekleştiren üçüncü parti lojistik hizmeti veren firmalar ile çalışmaktadır. Bu sebeple iş devri yapılmadan önce, firmaların taleplerine cevap verebilecek nitelikte bir üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcısı firma ile anlaşılması kilit bir noktadır. Lojistik, dış kaynak kullanımı ve üçüncü parti lojistik hizmet veren firmalar hakkında literatür taraması yapılmıştır. Çalışmada, üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcı firmaların seçim kriterleri ve kriterlerin öncelikleri incelenmiştir. Bu amaçla 194 işletmeye anket yönetimi uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programın kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies have been started to hand over tasks except their main business to companies who is working professionally in subject area in order to reduce costs and focus on main business tasks. One of the task of that companies have been outsourcing with using outsourcing companies in logistics taks. In order to focus on main business task and reduce costs, companies have started to working with outsourcing companies who is focused on logistics industry. Here is the key point that companies must enter into an agreement with third party logistics providers who responses exactly of what is demanded. Literature has been reviewed about outsourcing, logistics and third party logistics companies. In this research, third paty logistics providers selection criteria and priorities of criteria have been examined. In this regard, a prepared questionnaire was used to analyze the responses of 194 companies and responses have been analyzed with software named as SPSS 22.0.