Amasya yer adları üzerine bir dil incelemesi
A language study on Amasya city area names
  1. Tez No: 552374
  2. Yazar: BEKİR BAŞALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN SUZİ TOKATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
Kalkolatik (Bakır-Taş MÖ.5500) çağa kadar uzanan geçmişi ile bir uygarlıklar ve medeniyetler şehri olan Amasya, Anadolu'da Türk varlığının izlerini taşıyan (1075) illerimizden birisidir. Osmanlı döneminde şehzadelerin yetiştiği bir yer olması, şehrin bir ilim ve kültür merkezi haline gelmesinde vesile olmuştur.22 Haziran 1919'da Cumhuriyetin doğum belgesi olan Amasya Tamimi ile Amasya Cumhuriyet tarihinde de yerini almıştır. Amasya ilinin yer adları üzerine yapılan bu çalışma; Kısaltmalar, Transkripsiyon, Giriş, I.,II.,III.IV. Bölüm, Sonuç, Kaynakça ve Özgeçmiş bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Yer Adları Bilimi,araştırmanınamacı,araştırmanın önemi, araştırmanın sınırlılıkları ve araştırma yöntem ve teknikleri belirtilmiştir.I. Bölümde Amasya ve ilçelerinin tarihleri hakkında kısa bir bilgilendirme mevcut olup adlarının anlamları ve ait oldukları kökenler üzerinde durulmuştur. II. Bölümde Amasya merkez ilçede bulunan mahalle,cadde,sokak ve bulvar adları ile Amasya ve ilçelerine bağlı köy adlarının yer verilmiştir. Bu yer adları anlamlarına göre bu bölümde incelenmiştir. III. Bölümde; sözlük kısmında yer alan yer adlarının etimolojik ve gramatikal değerlendirilmesi yapılmıştır.IV. Bölümde yer adlarının tasnifine yer verilmiştir. Sonuç bölümünde yaptığımız araştırma neticesinde elde etmiş olduğumuz veriler ve neticeler üzerinde durulmuştur.“Amasya İli Yer Adları Üzerine Bil Dil İncelemesi”adlı bu çalışmamızdaki amaç; Amasya ilinde mevcut olarak kullanılan yer adlarının kuruluşunu anlamsal yönden incelemek,ses ve şekil özelliklerini belirlemek,teknik yönlerini ve kültür zenginliklerini tarihsel birikimle beraber ortaya çıkartarak yer adları bilimine katkı sağlamak,özellikle Anadolu'nun fethedilmesinden sonra geçmişten günümüze bölgenin Türkleştirme ve İslamlaşması çalışmalarını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Ir Chalcolithic (Copper-Stone BC 5005) Amasya, a city of civilizations and civilizations with its history dating back to the age, is one of our provinces (1075) that carries the traces of Turkish existence in Anatolia. Being a place where princes were raised during the Ottoman period was the occasion forthe city to become a science and cultural center. In June 1919, Amasya Tamimi, which is the birth certificate of the Republic, took its place in the history of Amasya Republic. This study on the place names of Amasya province; Abbreviations, Transcription, Introduction, I., II., III.IV. Section, Conclusion, Bibliography and Biographysections. In the introduction, Place Names Science, the purpose of the research, the importance of there search, the limitations of there searc hand there search methods and techniques are mentioned. In the section, there is a briefin formation about the dates of Amasya and its districts and the meanings of the irnames and the ir origin sare emphasized. II. These ectionincludes the names of the neighborhoods, streets, street sand boulevards in the central district of Amasya and the names of the villages of Amasya and its districts. These place names are examined in this section according to the irmeaning. III. In Chapter; etymological and grammatical evaluation of the place names in the dictionary section. The chapterincludes the classification of place names. As a result of the research we conducted in the conclusion section, the data and the results we have obtain edare emphasized. The aim of this study called“Bil Language Analysis on PlaceNames in Amasya Province”is; The aim of this course is to investigate the establishment of the place names used in Amasya from a semanticpoint of view, to determine the characteristics of sound and shape, to reveal the ir technical aspect sand cultural rich ness together with historical accumulation, to contribute toth escience of place names, especially after the conquest of Anatolia. "