Kamu yöneticilerinin bir kriz yönetim aracı olarak sosyal medyayı kullanımı
Social media usage of public administrators as a means of crisis management
- Tez No: 552386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHAP GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
İçinde bulunduğumuz teknoloji ve iletişim çağında yeni medya araçlarından sosyal medyanın en yaygın kullanılan araçlardan biri olması ve sahip olduğu özelliklerden ötürü zaman sınırı olmadan anında tüm kullanıcılara erişiminin olması kamu yönetiminde kriz yönetimi sürecinde önemli bir faktör olarak göz önünde bulundurulması zorunluluğunu getirmiştir. Çalışmada da yukarıdaki düşünceden esinlenerek kamu yöneticilerinin kriz yönetim aracı olarak sosyal medyayı kullanımı hem literatür taraması yapılarak hem de örnek olaylar üzerinden araştırılması yapılarak incelenmiştir. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır ve birinci bölümünde yönetim, kamu yönetimi, yönetici ve rol kavramlarına; ikinci bölümünde ise kriz, kriz yönetimi ve yöneticinin kriz yönetimindeki rolüne vurgu yapılmıştır. Üçüncü bölümde de medya kavramı ele alınmış yeni medya ve geleneksel medya açıklanarak aralarındaki fark tespit edilmiştir. Yeni medya türlerinden sosyal medya kavramına değinilerek, kriz yönetimi, algı yönetimi ve sosyal medya kavramları arasındaki ilişki Wikileaks olayı, Obama'nın Başkanlık Seçim Kampanyası, Arap Baharı ile gezi parkı olayı örnekleri üzerinden açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümde son yıllarda yaşanan Ankara Garı patlaması,15 Temmuz Darbe Grişimi ve Afrin harekâtı örnek olaylar üzerinden cumhurbaşkanı, başbakan, içişleri bakanı, Ankara valisi ve Ankara büyükşehir belediye başkanının tweet mesajları, paylaşımlarının yorumlanma, retweet edilme ve beğenilme sayı ve oranlarının analizi üzerinden sosyal medyanın kriz yönetim sürecini etkileyip etkilemediği araştırılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda çalışmayla amaçlanan krizin sosyal medya aracılığı ile hangi boyutlarıyla yönetilebileceği, yöneticilerin sosyal medyanın sunduğu imkânları kullanıp kullanamayacağı ya da sosyal medyanın kriz yönetim sürecinde başarılı olup olamayacağı konuları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that social media is on of the most widely used tools in the age of technology and communication and the fact that social media has acces to all users without time limit due to the features it has had to be considered as an important factor in the crisis management process in public administration. İn the study, the use of social media as a crisis management tool of the public administrators, inspired by the above considerations, has been examined both by literature review and by investigating through case sample. The research consists of four parts and in the first section, the concepts of management, public administration, manager and role; In the second part, the crisis, crisis management and the role of the manager in crisis management are emphasized. In the third chapter, new media and traditional media were discussed and the difference between them was determined. The relationship between the concepts of crisis management, perception management and social media was discussed with the Wikileaks event, Obama's Presidential Election Campaign, the Arab Spring and excursion park event. The last chapter of the study which is the fourth chapter, experienced in recent years in recent years Ankara Station explosion, 15 July Pulse Expansion and Afrin operation through case sample of the president, prime minister, interior minister, the governor of Ankara and Ankara metropolitan mayor's tweet messages, the sharing of comments, retweeting and rating numbers and rates of It was investigated whether social media affected the crisis management process. In this context, it is discussed with the dimensions of the crisis, which can be managed through social media, whether managers can use the opportunities provided by social media or whether social media will be successful in crisis management process.