Rekreasyonel etkinliklerin adölesan dönem çocuklarda bazı fiziksel parametrelere ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları üzerine etkisi
The effect of recreational activities on some parameters and healthy lifestyle behaviors of adolescents
  1. Tez No: 552390
  2. Yazar: EMİNE CANSU CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Spor, Public Health, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma; adölesan dönem çocuklarda rekreasyonel etkinlik olarak oyunun çocukların sağlıklı yaşam biçimi, fiziksel aktivite hoşlanma düzeyleri ile boy, kilo, BKI, esneklik, çeviklik parametreleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. araştırmaya, deney grubu 40, kontrol grubu 40 öğrenci olmak üzere totelde 80 öğrenci katılmıştır. araştırmada 8 hafta boyunca haftada 1 gün beden eğitimi ders saatlerinde öğrencilere eğitsel oyun oynatılmıştır. araştırmada veri toplama aracı olarak; orijinali Kendzierski and DeCarlo (1991) tarafından geliştirilen daha sonra ergenlerde kullanılmak üzere Motl ve diğr (2001) tarafından revize edilen ve Ergün S. (2013) tarafından Türkçe'ye çevrilen“Fiziksel Aktivite Hoşlanma Ölçeği”ile Melnyk (2003) tarafından geliştirilen“Adölesan Sağlıklı Yaşam Biçimi İnanç Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; SPSS Statistics Version 25 analiz programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of study is to examine the effects of games as recreational activites in adolescence children on healthy play, physical activity likelihood, height, weight, body mass index, flexibility, agility parameters. The study group consisted of a total of 80 students, including 40 experimental groups and 40 control groups. In the study, the educational game was played to the students for 1 week and 1 hour per week during 8 weeks. As the data collection tools“Physical Activity Enjoyment Scale”was developed as aroginal by Kendzierski DeCarlo (1991) and revised for later use in adolescents by Motl et al. (2001) and translated into Turkish by Ergün S. (2013) and“Adolescent Healthy Lifestyle Belief Scale”developed by Melynk (2003) were used. In the analysis of data; SPSS Statistics Version 25 analysis program was used.