Sosyal yaşam merkezinden hizmet alan bireylerin sportif rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inançları
Health beliefs regarding sports recreational activities of individuals receiving services from the social life center
  1. Tez No: 851965
  2. Yazar: RAMAZAN KIZIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ARSLANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sportif rekreasyon aktiviteleri gönüllülük esasına dayalı ve keyif almak sebebiyle yapıldığı için bireylerin etkinliklerin bilincinde oldukları ve sportif etkinliklere katılarak koruyucu sağlık davranışları geliştirdikleri bu hususta sağlık inançlarının yüksek olduğunu bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı, sosyal yaşam merkezinden hizmet alan bireylerin sportif rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inançlarının incelenmesidir. Araştırmanın sonunda sportif rekreasyonel aktivitelerin bireylerin sağlık inançlarına yönelik pozitif etkiyi belirmektir. Araştırmanın evrenini Malatya'da ki tüm kamu sosyal tesisleri oluştururken örneklemini ise Malatya Battalgazi Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi'nden sportif rekreasyon hizmeti alan toplam 321 sağlıklı yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı ve danışman tarafından“Kişisel Bilgi Formu”oluşturulmuş ve buna ek olarak 5 alt boyut ve 21 maddeden oluşan“Sportif Rekreasyonel Aktivitelere İlişkin Sağlık İnanç Ölçeği (SRAİSİÖ)”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Jamovi 2.3.28 programı kullanılarak %95 güven düzeyi ile çalışılarak analiz edilmiştir. Normallik ve homojenlik testleri yapılmıştır. Normal dağılım gösterip göstermemesi durumuna göre parametrik ya da nonparametrik testler uygulanmıştır. Sonuçların anlamlı farkın çıktığı durumlarda ise bu farklılığın nereden kaynaklandığını anlamak için ikili karşılaştırmalar Dunn's (1964) prosedürü kullanılmış olup çoklu karşılaştırmalar için Bonferroni düzeltmesi yapılmıştır. Korelasyon testi için ise Spearman Korelasyon Testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since sportive recreation activities are done on a voluntary basis and for enjoyment, it is known that individuals are aware of the activities and that they develop preventive health behaviors by participating in sportive activities and have high health beliefs in this regard. The purpose of this research is to examine the health beliefs of individuals receiving service from the social life center regarding sports recreational activities. At the end of the research, the aim is to determine the positive impact of sportive recreational activities on individuals' health beliefs. The population of the research consists of all public social facilities in Malatya, while the sample consists of a total of 321 healthy adult individuals receiving sports recreation services from Malatya Battalgazi Municipality Social Life Center. In the study, a“Personal Information Form”was created by the researcher and the consultant as a data collection tool, and in addition, the“Health Belief Scale for Sport Recreational Activities (HBSSRA)”, consisting of 5 sub-dimensions and 21 items, was used. The data obtained was analyzed with a 95% confidence level using the Jamovi 2.3.28 program. Normality and homogeneity tests were performed. Parametric or nonparametric tests were applied depending on whether it showed a normal distribution or not. In cases where there was a significant difference in the results, Dunn's (1964) procedure for pairwise comparisons was used to understand where this difference came from, and Bonferroni correction was made for multiple comparisons. For the correlation test, Spearman Correlation Test was performed.