Bursa ili Gölbaşı göletinde rekreasyonel ve turistik alanların görsel peyzaj kalitesi yönünden değerlendirilerek rekreasyonel ve turistik etkinliklerin belirlenmesi
Recreational and touristic activity determination by visuallandscape quality assesment for recreational and touristicfields at Golbasi pond, Bursa
- Tez No: 605463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP PİRSELİMOĞLU BATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Serbest zamanları değerlendirmek için tercih edilen rekreasyonel faaliyetlerin amacı, yaşam kalitesini arttırması ve kişinin yaratıcılığını ortaya çıkarırken keyif almasını sağlamaktır. Birey aktivite yaparken sorumluluk hissettirmemeli ve bireyin özgürlüğünü kısıtlamamalıdır. Kısaca bireyi yaşama ve iş hayatına motive edici özellikte olmalıdır. Rekreasyon denince akla ilk olarak kentsel alanlardaki rekreasyonel alanlar ve etkinlikler geliyor olsa da kırsal rekreasyon alanlarında hem kaliteli zaman geçirmek hem de serbest zamandan en yüksek verimi almak mümkündür. Kırsal alanlarda bulunan ve manzara güzelliği olarak adlandırılan peyzaj kalite parametresi bireyin peyzajı algılama şekline göre değişmekle birlikte kırsal ve kentsel peyzaj alanlarında, doğal ve kültürel turizm ve rekreasyon alanlarında peyzajın görsel olarak algılanabilmesi ve anlaşılabilmesi o rekreasyonel alanın aktif kullanılıp kullanılmaması ile doğrudan bağlantılıdır. Rekreasyon alanının değerini arttıran bir diğer unsur ise, turizmdir. Kırsal turizm, tarım ve doğal çevrenin birleşmesi ve diğer turizm türleriyle kolayca uyum göstermesi açısından insanları kolayca kendisine çekmektedir. Bu çalışma ile zengin peyzaj karakterine sahip Bursa ili, Kestel ilçesindeki Gölbaşı Göleti ve çevresinin görsel peyzaj kalite değerlendirmesi yapılarak, turistik ve rekreasyonel kullanım tercihlerinin belirlenmesi ve algısal peyzaj parametrelerinin alanın turizm ve rekreasyonel etkinlikleri ile olan bağlantısının irdelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini oluşturan, Bursa'nın Kestel ilçesinde yer alan Gölbaşı Göleti bir sulama göleti olarak inşa edilmiş olmasına karşın, doğal güzelliği ve tabiatıyla, aynı zamanda rekreasyonel etkinliklere uygun peyzaj nitelikleri sayesinde birçok rekreasyonel etkinliğe olanak sağlarken, tüm peyzaj kalite parametrelerinin birbirini desteklemesi ile daha fazlası için de potansiyel oluşturduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Recreational activities, mostly preferred as a good way to spend free time, are counted as an increasing factor on the quality level of life. These activities should increase the creativity of people while making them happy. Also, they should make the person feel free of responsibilities. In short; they should be motivating for overcoming the general and occupational obstacles. Although the word“recreation”is mostly illustrated with urban, it is possible to have the most efficient free-time activities with high quality time at rural recreational fields.Landscape quality parameter, known as beauty of view at rural places, strongly depends on the person's understanding of landscape. Hence, fully percepting and understanding the visual impact of landscape architecture for both rural and urban recreational and touristic fields is connected with active usage of those recreational fields. Another aspect on value of a recreational field is tourism. Rural tourism draws a great portion of interest by combining agriculture with nature and being cohesive with other tourism types. In this thesis, visual landscape quality of Gölbaşı Pond and its nearby, located at Kestel, Bursa, which has strong landscape character, is analyzed in order to obtain the touristic and recreational usage preferences and connection of perceptual landscape parameters with touristic and recreational activities available in this area. Gölbaşı Pond enables recreational activities by appropriate landscape properties with its precious nature, despite it is built for agricultural purposes. Since landscape all quality parameters support each other, it also shows significant potential for further studies and applications.