Debating the differentiated integration: The case of Kosovo
Farklılaştırılmış entegrasyon tartışması: Kosova örneği
  1. Tez No: 481664
  2. Yazar: BERRINA SHARRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği'ni hem dikey hem de yatay farklılaşma ile karakterize edilen farklılaştırılmış entegrasyon sistemini analiz etmektedir. Farklılaştırılmış entegrasyon, genişlemenin dağılım, yetersizlik ve özerklik etkileri açısından Avrupa Birliğinde heterojenliği barındırmak için kulanılan bir araçtır. Üye devletler arasındaki farklılaşma (iç farklılaştırılmış entegrasyon), politika alanlarının yüksek karşılıklı bağımlılığı ve yüksek politize edilmesinden kaynaklanmaktadır. Öte yandan, üye olmayan devletlerin seçici politika entegrasyonunun farklılaşması (dışsal farklılaştırılmış entegrasyon), politik alanlarda birbirine bağımlı ve politize (yüksek politize şart değil) edilmesinden oluşur. Dışa yönelik farklılaştırılmış entegrasyon, esas olarak pazarlık gücünün önemli bir rol oynadığı ve Avrupa Birliği'nin şartlarına göre yürütülür. Bu alanlar, dışa yönelik farklılaştırılmış entegrasyon modelinin Kosova'nın AB ile olan ilişkisi için alternatif ve uygulanabilir bir entegrasyon modeli olarak görüldüğü Kosova örneğinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the European Union as a system of differentiated integration characterized by both vertical and horizontal differentiation. Differentiated integration is an instrument to accommodate heterogeneity in the European Union in the aspect of distribution, deficiency and autonomy implications of enlargement. Differentiation among the member states (internal differentiated integration) results from the high interdependence and high politicization of policy areas. On the other hand, differentiation of selective policy integration of non-member states (external differentiated integration) occurs on highly interdependent but not necessarily on highly politicized policy areas. External differentiated integration is mainly carried out by the European Union conditionalities in which bargaining power plays a crucial role. These patterns are illustrated in the case study of Kosovo where external differentiated integration model is seen as an alternative and feasible mode of integration for Kosovo's relation with the EU.