The stagnation of the 'convention on certain conventional weapons' and its impact on the use of militarized artificial intelligence: The role of the United States
Silahlar ve askerleştirilmiş yapay istihbarat kullanımına etkisi: Amerika Birleşik Devletlerinin rolü
- Tez No: 739728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE METİN BİLGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yapay zeka [ AI ] zaten militarize ediliyor. Büyük askeri güçler, AI'nın savaşı daha hızlı, daha akıllı ve özerk hale getirerek dönüştüreceğini savunurken yeni teknolojilere büyük yatırım yapıyorlar. Yapay zekanın yükselen potansiyelinin ekonomik sektörde oldukça yararlı olduğu kanıtlandığından, devletler artık Ölümcül Otonom Silahlar [ LAWS ] oluşturarak savunma sektöründeki benzer sonuçları çoğaltmaya yöneliyor. Silah tozu ve nükleer silahlardan sonra AI, askeri cephanelikte üçüncü devrim olarak kabul ediliyor. Militarizasyon açısından, ABD ve Çin şu anda AI yarışına hakim. AI araştırma, geliştirme, üretim, dağıtım, ve potansiyel askeri uygulama küresel bir tartışmaya yol açtı. Devletler şu anda askeri yapay zekanın yasaklanıp yasaklanmayacağını tartışıyorlar; ancak, bu tartışmalar şimdiye kadar sonuçsuz kalmıştır. Sonuç olarak, AI'nın insanlık üzerindeki etkisi ile ilgili çok sayıda cevaplanmamış soru var. Bir şey silahlı askeri yapay zeka ölümcül. Silahlı askeri yapay zeka tehdidi gerçek. Yıkım, işkence veya insan hakları ihlalleri gibi etik olmayan nedenlerle kullanılabilir. Böylece, uluslararası toplum Birleşmiş Milletler'in Bazı Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi [ CCW ] 'i üretimi sınırlandırmak için bir dizi kural ve düzenlemeyi hızlandırmaya ve uygulamaya koymaya çağırıyor ve Ölümcül Otonom Silahların kullanımı. Ancak, ABD'nin sürekli durma davranışı nedeniyle CCW herhangi bir ilerleme kaydedemez. ABD, YASALAR'ın kullanımını ABD'nin egemenlik hakkını sınırlamak ve sınırlamak için aceleci ve dürtüsel bir girişim olarak düzenlemeye yönelik her türlü girişimi gördüğünden, CCW'nin eylemsizliğinde kritik bir rol oynar. Amerika Birleşik Devletleri, hayati bir kısa vadeli başarı faktörü olarak gördüğü LAWS dahil AI tabanlı silahlar geliştirme hakkını desteklemektedir. Sonuç olarak, CCW her zaman ABD ve diğer AI lideri ülkelere potansiyel orta-zemin çözümleri sunarak durgunluk döngüsünü kırmanın yollarını arıyor.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence [AI] is already being militarized. Major military powers have been investing heavily in new technologies while arguing that AI will transform combat by making it faster, smarter, and autonomous. Since Artificial intelligence's rising potential has proven to be quite useful in the economic sector, states are now leaning towards duplicating similar results in the defense sector by creating Lethal Autonomous Weapons [LAWS]. After gun powder and nuclear weapons, AI is now considered the third revolution in the military arsenal. In terms of militarization, the United States and China currently dominate the AI race. The governance of AI research, development, production, deployment and potential military application has sparked a global discussion. States are now debating whether or not military AI should be prohibited; however, these discussions have been fruitless so far. As a result, there are numerous unanswered questions regarding AI's impact on humanity. One thing is certain weaponized military AI is deadly. The threat of weaponized military AI is real. It could be used for unethical reasons such as destruction, torture, or human rights violations. Thus, the international community is urging the United Nation's Convention on Certain Conventional Weapons [CCW] to step up and put into motion a set of rules and regulations so as to limit the production and the use of Lethal Autonomous Weapons. However, due to the US's constant stalling behavior, the CCW fails to make any progress. Because the US sees any attempt to regulate the use of LAWS as a hasty and impulsive attempt to limit and confine the US' sovereign right, it plays a critical role in the CCW's inaction. The United States supports its right to develop AI-based weapons including LAWS, which it sees as a vital short-term success factor. As a result, the CCW is always looking for ways to break the cycle of stagnation by offering potential middle-ground solutions to the United States and other AI-leading countries.