Türkiye'de boşanma olgusunun toplumsal gerçekliği ve kitle iletişim araçlarında temsili: Evli ve Öfkeli dizisi örneği
Representation of the divorce cases in Turkey in the reality of and social mass media: Example of Married and Furious series
  1. Tez No: 552421
  2. Yazar: CEMRE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN SOFUOĞLU KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
“Türkiye'de Boşanma Olgusunun Toplumsal Gerçekliği ve Kitle İletişim Araçlarında Temsili: Evli ve Öfkeli Dizisi Örneği”başlıklı bu tez çalışması, günümüz Türkiye'sinde“boşanma”olgusunun kitle iletişim araçlarından biri olan televizyonda yer alan popüler bir dizi üzerinden temsilinin ve bu temsilin toplumsal gerçeklik ile karşılaştırılarak incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla Evli ve Öfkeli dizisi incelemenin örneği olarak seçilmiştir. Söz konusu dizinin seçilmesindeki ana neden, dizinin boşanma olgusunu sosyo-ekonomik statü bakımından birbirinden farklı karakterler eşliğinde ve boşanma olgusununun üç aşamasını da (boşanma öncesi, boşanma süreci ve boşanma sonrası) ayrıntılı bir şekilde kapsayarak yansıtmaya çalışmasıdır. Tezde, Gerbner'ın Kültürel Göstergeler ve Ekme Kuramı ve Herman ile Chomsky'in geliştirdiği Propaganda Modeli çerçevesinden hareketle dizinin tüm bölümlerinin karakterler üzerinden içerik, ileti çözümlemesi yapılmıştır. Kuramların yardımı ile gerçek yaşamda boşanma sürecinden geçen kişilerin konu olduğu literatür araştırmaları ile gazete, dergi ve internet haberlerindeki örnekleri üzerinden dizideki karakter ve olay temsilleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Son olarak da, örneklem kapsamındaki dizinin senaryo metnindeki içerik ve ileti çözümlemesi yapılmış, dizi Eleştirel Söylem Analizi perspektifinden de incelenmiştir. Tüm bu çözümlemeler Evli ve Öfkeli dizisindeki temsillerin boşanmanın toplumsal gerçekliğine zaman yaklaştığına, zaman zaman cinsiyet ilişkilerine eleştirel bir bakış açısı sunduğuna, zaman zaman da geleneksel ataerkil kültürü yeniden üreten mesajlar ilettiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“The Social Reality of Divorce and Its Representation in the Mass Media Example of Married and Furious Series”focuses on the representation of the phenomenon of“divorce”in the mass media in contemporary Turkey. It aims to analyze the representation divorce in a widely available TV series by comparing that representation with the social reality itself. For this purpose, Evli ve Öfkeli (Married and Angry) is chosen as a case-study. The main reason for choosing this series is the fact that it seeks to represent divorce through socio-economically different characters and by encompassing three phases of divorce in detail (pre-divorce, the process of divorce and after divorce). In the study, by adapting Gerbner's Cultivation Theory and Propaganda Model developed by Herman and Chomsky, all episodes of the series have been analyzed in terms of content and message. With the help of these theories, the characters and event representations in this series have been analyzed by comparing them with the findings of academic studies on divorce as well as reports from real life cases in the newspapers, magazines and internet media outlets. Finally, the scenario of the series has been subjected to content and message analysis by using the framework of Critical Discourse Analysis. All these analyses point to the fact that the representations produced in Evli ve Öfkeli sometimes approach to the social reality of divorce, sometimes employ a critical approach to existing gender relations and sometimes produces messages that reproduces traditional patriarchal culture.