Haçlı Seferlerinde Yahudiler
Jews in the Crusades
  1. Tez No: 854576
  2. Yazar: SAİME MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Dünya tarihine yön veren kritik olaylar arasında önemli bir yere sahip olan Haçlı Seferleri, XI. yüzyılın sonlarına doğru başlamış ve yaklaşık iki yüzyıl süresince devam etmiştir. Bu seferler temelde Müslümanlar ile Hristiyanlar arasında gerçekleşmiş olsa da Haçlı akınlarının etkilerine maruz kalan topluluklardan biri de Hz. İsa'nın ölümünden sorumlu tutulan Yahudiler olmuştur. Seferin başlaması ve devamındaki süreçlerle birlikte düşman algısına yeni figürler eklenmiş; bu kapsamda Yahudiler ile Katolik olmayan Hristiyanlar, Haçlı Seferleri sürecine dâhil edilmiştir. Dinî fanatizm ve ganimet hırsıyla hareket eden Haçlılar, Yahudilerin sahip olduğu zenginliği ele geçirme amacı güderken aynı zamanda onları Hz. İsa'nın katili olmakla suçlayarak katletmişlerdir. Hristiyanlar ise mezhepsel farklılıkları nedeniyle sapkınlıkla itham edilerek öldürülmüşlerdir. Bu süreçte Müslümanlar dinsiz, kutsal mekânları kirleten ve Doğu Hristiyanlarına zulmeden kişiler şeklinde betimlenerek Katolik Kilisesi aracılığıyla hedef haline getirilmişlerdir. Seferler sırasında Yahudi, Müslüman, Hristiyan kimliğine dayalı ayrım yapmadan yaş ve cinsiyet farkı gözetmeyen Haçlılar, dehşet verici bir zalimlikle katliam, işkence, yağma ve tahribat gibi insanlık dışı birçok eylemde bulunmuşlardır. Ayrıca bütün bunları meşru göstermek için çeşitli gerekçeler ileri sürmüşlerdir. Özellikle Avrupa ve Kudüs'te bulunan Yahudi toplulukları üzerinde büyük bir yıkım etkisi bırakan ve Hristiyan toplumundaki antisemit eğilimlerin daha kolay bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayan Haçlı Seferleri, Yahudilerin Hristiyan toplumu içerisinde görece sınırlı bir konumda olduklarını net bir şekilde ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The Crusades, which hold a significant place among the critical events that shaped world history, began around the end of the 11th century and continued for approximately two centuries. While these campaigns were primarily between Muslims and Christians one of the communities affected by the Crusades was the Jews, who were held responsible for the death of Jesus. With the initiation and subsequent processes of the Crusades, new figures were added to the perception of the enemy; in this context, Jews and non-Catholic Christians were included in the Crusades. Motivated by religious fanaticism and greed for plunder, the Crusaders aimed to seize the wealth owned by Jews and, at the same time, accused them of being the killers of Jesus, leading to their massacre. Christians, on the other hand, have been accused of heresy and killed due to sectarian differences. During this process, Muslims were depicted as godless individuals who desecrated holy places and oppressed Eastern Christians, targeting them through the Catholic Church. The Crusaders, without making distinctions based on Jewish, Muslim, or Christian identity and paying no heed to differences in age and gender, perpetrated gruesome acts of cruelty, including massacres, torture, looting and destruction. In addition, they put forth various justifications to legitimize all of these actions. The Crusades, particularly devastating for Jewish communities in Europe and Jerusalem, exacerbated anti-Semitic tendencies within Christian society, highlighting the relatively limited status of Jews within the Christian community.