Düşük yoğunluklu eksantrik egzersiz antrenmanının maksimal eksantrik egzersizin neden olduğu kas hasarı üzerine etkisi
Effect of low intensity eccentric exercise training on maximal eccentric exercise induced muscle damage
- Tez No: 552461
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAZ BELVİRANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada kas hasarına ve oksidatif strese neden olan maksimal eksantrik egzersizden önce uygulanan düşük yoğunluklu eksantrik egzersiz antrenmanının kas hasarı belirteçleri ve oksidatif stres üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışma Selçuk Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edilen, Wistar albino cinsi 22 erkek sıçanla yapıldı. Sıçanlar rastgele 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubunda (K, n: 6) bulunan sıçanlara herhangi bir egzersiz uygulaması yapılmadı. Maksimal eksantrik egzersiz grubunda (M, n: 8) bulunan sıçanlara sadece bir kez 20 m/dk hızda, -15o eğimde, 90 dk süreyle maksimal eksantrik egzersiz protokolü uygulandı. Düşük yoğunluklu eksantrik egzersiz + maksimal eksantrik egzersiz grubunda (DY+M, n: 8) bulunan sıçanlara bir hafta kas hasarına neden olmayan düşük yoğunluklu eksantrik egzersiz protokolü 10 m/dk hızda, -150 eğimde, 30 dakika/gün olarak uygulandı ve bu egzersizden 24 saat sonra maksimal eksantrik egzersiz protokolü uygulandı. Son egzersiz seansından 24 saat sonra kan ve kas dokusu örnekleri alınarak kreatin kinaz (CK), laktat dehidrogenaz (LDH) ve süperoksit dismutaz (SOD1) aktiviteleri ve miyoglobin (Mg), malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH) seviyeleri ölçüldü. Serum Mg seviyesi M grubunda DY+M ve K gruplarına göre yüksekti (P0,05). Vastus intermedius kasında SOD1 aktivitesi DY+M grubunda K grubuna göre yüksekti, gastroknemius kasında SOD1 aktivitesi DY+M grubunda K ve M gruplarına göre yüksekti (P0,05). Maksimal eksantrik egzersizden önce uygulanan düşük yoğunluklu eksantrik egzersiz antrenmanının kas hasarına karşı kısmi koruyucu etkisi vardır, özellikle vastus intermedius kasında oksidatif stres oluşumunu engeller ve antioksidan savunmayı güçlendirir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of low-intensity eccentric exercise performed before maximal eccentric exercise which causes muscle damage and oxidative stress on muscle injury markers and oxidative stress. The study was carried out with 22 male Wistar albino rats obtained from Experimental Animal Research and Application Center of Selcuk University. Rats were randomly divided into 3 groups. Rats in the control group (K, n: 6) were not given any exercise protocol. The maximal eccentric exercise protocol was applied to the rats in the maximal eccentric exercise group (M, n: 8) only one at rate of 20 m / min, at -150 inclination for 90 min. Low intensity eccentric exercise protocol, which does not cause muscle damage was applied to the rats in the low intensity eccentric exercise + maximal eccentric exercise group (DY+M, n: 8) at 10 m / min, at -150 inclination, 30 min / day for one week and maximal eccentric exercise protocol was applied 24 hours after this exercise. Blood and muscle tissue samples were taken 24 hours after the last exercise session and creatine kinase (CK), lactate dehydrogenase (LDH) and superoxide dismutase (SOD1) activities and myoglobin (Mg), malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) levels were measured. Serum Mg level was higher in the M group compared to the DY+M and the K groups (P 0.05). SOD1 activity was higher in the DY+M group compared to the K group in the vastus intermedius muscle, in the DY+M group compared to the K and the M groups in the gastrocnemius muscle (P0.05). Low intensity eccentric exercise training applied before the maximal eccentric exercise has a partial protective effect against muscle damage, especially in the vastus intermedius muscle prevents the formation of oxidative stress and strengthens the antioxidant defense.