The effect of motivation on dark triad, job motivation and depression, stress, anxiety
Motivasyonun karanlık üçlü, iş tatmini ve depresyon, stres, kaygı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 552486
  2. Yazar: MERVE AKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DORUK UYSAL İRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Klinik altı Psikopati, klinik altı Narsisizm ve Makyavelizimden oluşan Karanlık Üçlü kavramı son yıllarda literature girmiş olup kişilik özelliklerinin yapısı, bileşenleri ve kişiler üzerindeki etkisinin incelenmesi için daha fazla araştımaya ihtiyaç duyulan bir konudur. Buna bağlı olarak yapılan bu araştırmanın amacı Türk örneklemde motivasyonun Karanlık Üçlü kişilik özelliği ve iş tatmini arasındaki ilişkiye etkisi ve bu etkinin psikolojik iyi oluş ile ilişkisine bakılmıştır. Araştırma, toplam 277 kişinin katılımıyla gerçekleşmiş olup katılımcıların yaşları 21 ile 60 arasında değişkenlik göstermektedir. Katılımcılar Demografik Bilgi Formdan sonra Karanlık Üçlü Ölçeği, Minnesota İş Tatmini Ölçeği, İş Motivasyonu Ölçeği ve Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği'ni doldurmuşlardır. Yapılan analizlerin sonucunda Narsisizmin iş tatmini ve stres ile pozitif yönde ilişkilendiği Psikopati ve Makyavelizmin iş tatmini, psikolojik iyi oluş ve iş motivasyonuyla anlamlı bir ilişkşi olmadığı bulunmuştur. Araştırma sonuçları literatürdeki bilgiler ile tartışılmış, araştırmanın literatüre katkıları, zayıf kalan yönleri ve ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The term of Dark Triad has been researched almost few decades and it consists of subclinic psychopathy, subclinic narcissism and Machiavellianism. These studies tried to examine the specific and unique features of these personalities and the components of them. However further research is needed to fully understand the all aspects of Dark Triad. So, the aim of current research was to examine the role of motivation on Dark Triad, job satisfaction and psychological well-being in Turkish sample. Total 277 participants whose ages differ from 21 to 60 attented to study. Firstly demographic information form was given then Dirty Dozen Scale, Minnesota Job Satisfaction Scale, Job Motivation Scale and Depression, Anxiety, Stress Scale were filled. The analyses showed that Narcissism had significant and positive relationship with job satisfaction and stress but Psychopathy and Machiavellianism did not have any significant relationship with job satisfaction, job motivation and psychological well-being. The results were discussed with the base of previous studies' findings. Also the contributions and limitations of this study were explained and finally some suggestions were given for further research.