Bankacılık sektöründe finansal inovasyonun bölgelerin büyümesine etkileri
Effects of financial innovation in the banking sectoron on the growth of regions
- Tez No: 552494
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DEĞİRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Banking, Econometrics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmada, finansal gelişme ve büyüme arasındaki ilişki finans piyasaları içinde önemli yere sahip olan bankacılık sektörü üzerine yoğunlaşılmaktadır. Bankalar teknolojinin gelişmesine parelel olarak teknoloji alt yapılı inovatif ürün ve hizmetlere ağırlık vermektedir. Bu çerçevede çalışmada, bankacılık sektöründe finansal inovasyonlar ile Türkiye ekonomisi ve Türkiye'nin bölgesel ekonomisinin büyümesi arasındaki ilişki ortaya konulmaktadır. Türkiye ve bölgeler için kullanılan inovasyon değişkenleri için Temel Bileşen Analiz yöntemiyle yeni endeksler oluşturulmuştur. Türkiye analizinde 1998-2017 dönemi yıllık veriler kullanılmıştır. Her değişken için Genelleştirilmiş Dickey Fuller Birim Kök testi yapıldıktan sonra ARDL Eşbütünleşme Testi yapılmıştır. Uzun dönemde inovasyonların, sermaye büyüme oranın ve GSYİH içinde ki sanayinin payının Türkiye ekonomisinin büyümesine pozitif ve anlamlı katkı sağladığı bulunmuştur. Türkiye'nin bölgeleri için yapılan analizde ise; 2007-2017 dönemi yıllık veriler kullanılarak Genelleştirilmiş Moment Metodu kullanılmıştır. Arelona ve Bond Genelleştirilmiş Moment Tahmincisi sonuçlarına göre, gecikmeli bağımlı değişken büyümeyi açıklamakta anlamlı ve işareti pozitif olarak bulunmuştur. GSYİH içindeki sanayinin payı ve bankacılıkta finansal inovasyonu açıklamak için oluşturduğumuz iki endeksten biri olan infon değişkeni büyümeyi açıklamakta anlamlı ve pozitif işaretli olarak bulunmuştur. Toplam nüfustaki kent nüfus oranı ise istatiki olarak anlamlı fakat işareti beklenilenin tersine eksi olarak bulunmuştur. Kredi değişkeni ise hem istatiki olarak hem de işaret olarak büyümeyi açıklamakta anlamsız bulunmuştur. Arellono ve Bover/Blundell ve Bond'un İki Aşamalı Sistem Genelleştirilmiş Momentler Tahmincisi sonuçlarında ise, sadece gecikmeli bağımlı değişken (GSYİH) büyümeyi açıklamakta anlamlı bulunmuştur. Bölgeler için yapılan Havuzlanmış Veri metodu ile bağımlı değişken düzey ve oran cinsinden analiz edilmiştir. Bağımlı değişken olarak GSYİH alındığında ki sonuçlar; inovasyon fonlama değişkenin büyüme üzerine etkisi istatiki olarak İstanbul, Ege, Doğu Marmara, Orta Anadolu, Ortadoğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde anlamlı bulunmuştur. Bağımlı değişken olarak GSYİH büyüme oranı alındığında ki sonuçlar ise; inovasyon fonlama değişkenin büyüme üzerine etkisi istatiki olarak İstanbul, Batı Marmara, Ege, Kuzeydoğu Anadolu ve Batı Karadeniz bölgesinde anlamlı bulunmuştur. Türkiye ve Türkiye'nin bazı bölgelerinde bankacılık sektöründe yaşanan teknolojik gelişme, küreselleşme ve bilginin öncülüğünde gelişim gösteren inovasyon temelli ürün ve hizmetler ekonomiye olumlu ve pozitif katkı sunmaktadır. Bu durum Schumpeter'in görüşünü ve içsel büyüme teorilerini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the banking sector which has an important place in financial markets for the relationship between financial development and growth . In parallel with the development of technology, banks focus on innovative products and services with technology infrastructure. In this context of study, the relationship between the financial innovations in banking sector and economy of Turkey and local economic growth in Turkey have been revealed. For the innovation variables used for Turkey and the regions, the new indexes have been established with Principal Component Analysis Method .In analysis of Turkey, it is used annual data of 1998 and 2017. After generalized Dickey Fuller Unit Root test for each variable, ARDL cointegration test was performed. It was found that long term innovations, capital growth rate and the share of industry in GDP have positive and significant contribution to the growth of economy in Turkey. In the analysis conducted for Turkey's regions; Generalized Moment Method was used by using annual data for 2007-2017 period. According to Arelona and Bond Generalized Moment Estimator results, it was found that the lagged dependent variable was significant and has positive sign for explaining growth. The infon variable, which is one of the indices we have created to explain the share of industry in GDP and financial innovation in banking, has found to be significant and positive in explaining growth. The urban population ratio of the total population was statistically significant, but the sign was negative, contrary to the expectations. Credit index, has been meaningless in explaining growth both statistically and sign. In Arellono and Bover / Blundell and Bond's Two Staged Generalized Moments Estimator results, only lag-dependent variable has been found meaningful in explaining growth. In the Pooled Data method for the regions, the dependent variable was analyzed in terms of level and ratio. When the GDP is taken as a dependent variable ; the effect of innovation funding variable on growth has found to be statistically significant in İstanbul, Aegean, Eastern Marmara, Central Anatolia, Middle East Anatolia, Southeastern Anatolia regions. When the growth rate of GDP is taken as the dependent variable; the effect of the innovation funding variable on growth has been found to be statistically significant in İstanbul, West Marmara, Aegean, Northeast Anatolia, and Western Black Sea regions. Turkey and technological developments in the banking sector in some regions, globalization and innovation-based products and services under the leadership of information showing the development has a positive contribution to the economy. This supports Schumpeter's idea and internal growth theories.