Dijital kurgu sistemlerinin belgesel kurgu diline katkısı: National Geographic belgesel film örneği
Contribution of digital editing systems to documentary editing: A case of National Geographic documentary film
  1. Tez No: 552493
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sinemanın ortaya çıkışından günümüze değin teknoloji alanında birçok yenilik ve değişim gerçekleşmiştir. Özellikle son yıllardaki gelişmeler baz alındığında film ve televizyon endüstrisi kavramları ortaya çıkmıştır. Bunun ana nedenlerinden bir tanesi de ciddi yenilikler ve rekabet ortamının oluşmuş olmasıdır. Kısacası tüm bu değişim ve gelişmelere teknoloji sebep olmuştur. 1970'li yılların ortasında bir devrim söz konusu olmuş ve ilk kez bilgisayar sistemli kurgu kullanılmaya başlanmıştır. Bu durum o zamana kadar hâkim olan kurgu anlayışını neredeyse kökten değiştirmiştir. Gelişen teknolojiye paralel olarak dijital kurgu sistemlerindeki (non-linear editing system) gelişmelerin belgesel kurgu diline katkısını incelemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmanın örneklemini oluşturan National Geographic II. Dünya Savaşı Büyük Saldırılar: Öncü Birlik, Hitler'in Son Köprüsü ve Yap ya da Öl (2018) belgesel filmleri içerisinde kullanılan kamera kayıtları dışındaki tüm dijital materyaller ve kullanım şekillerinin incelenmesi söz konusu sistemlerin kurgu diline katkısını anlamak açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
There have been many innovations and changes in the field of technology since the emergence of cinema. Especially in recent years, the concepts of film and television industry have emerged. One of the main reasons for this is serious innovations and competitive environment. In short, all these changes and developments were caused by technology. In the middle of the 1970s, a revolution was in question, and for the first time computer-aided fiction was introduced. This situation has changed the concept of fiction which had been dominant until then almost radically. Parallel to the developing technology, the study of the National Geographic II. The examination of all digital materials and usage patterns except for the World War II Great Attacks: The Leading Union, Hitler's Last Bridge, and the Camera Records used in Yap or Öl (2018) documentary films are crucial for understanding the contribution of these systems to the language of fiction.