İlkokul 3. sınıf düzeyi din öğretimi öğrenci ihtiyaçları merkezinde bir araştırma (Atlantı Gazi İlkokulu örneği)
A research at a level of the 3rd grade students' needs of religious education (Atlantı Gazi Primary School sample)
  1. Tez No: 552507
  2. Yazar: BÜŞRA YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAVUKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı ilkokul 3. sınıfa giden 8-9 yaşlarındaki çocukların öncelikle din eğitimine ne kadar ihtiyaçlarını olduğunu tespit etmek ve nasıl bir eğitim verilmesi gerektiği konusunda bir fikir vermektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmadan edinilen sonuçlara göre öğrencilerin din eğitimine önemli oranda ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir. Yapılan görüşmelerden edinilen bilgilere göre öğrenciler ailelerinden din hakkında ne öğrenirlerse onunla yetinmektedirler. Bir çoğu öğretmenine din hakkında soru bile sormamaktadır. Ayrıca öğrencilerin verdikleri cevaplar doğrultusunda din hakkında yanlış ve eksik bilgilere de sahip oldukları fark edilmiştir. Araştırma yapılan okulun bulunduğu toplumun sosyal ekonomik ve dini yapısı da göz önünde bulundurulmuştur. Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde öğrencilerin din eğitimine olan ihtiyacı kendini göstermektedir. Bu çalışma ile 19. MEB Şurası tavsiye kararı gerçekleştirilirse yani Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ilkokul 1. sınıftan itibaren verilmeye başlanırsa hazırlanacak müfredat için bir yol gösterici kaynak olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of research is to determine the needs of children aged between eight and nine years who study in the third grade of primary school principally to religious education, and to give an idea humbly about what kind of education should be given. According to the results obtained from the research, it was determined that students need religious education significantly. According to the information obtained from interviews, students are satisfied with what they learn from their parents about religion. Most of them do not even ask a teacher about it. In addition, it was noticed that students had incorrect and incomplete information about religion in line with their answers. The social, economic and religious structure of the school where the research is carried out was also taken into consideration. When all these factors come together, students' need for religious education manifests itself. This researh intended to be a guiding resource for the curriculum to be prepared, if the 19th Ministry of National Education Council recommendation is made, that is Religious Culture and Moral Knowledge course is given since the first grade of primary school,