Aerobik ve anaerobik antrenmanlı sporcularda hipoksiyle indüklenen faktör 1 alfa ve ilgili genlerin ekspresyonlarının karşılaştırılması
Comparison of the expression of hypoxia-induced factor 1-alpha and related genes in aerobic and anaerobic trained athletes
- Tez No: 552538
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAZ BELVİRANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Hipoksiye hücresel yanıt, büyük ölçüde, türler arasında yüksek oranda korunan ve iskelet kası dahil olmak üzere çoğu dokularda eksprese edilen, hipoksi-duyarlı transkripsiyon faktörü HIF-1 aktivasyonu ile sağlanır. Bu çalışmada futbolcu gibi aerobik ağırlıklı antreman yapan ve kick bocks ve güreş gibi anaerobik ağırlıklı antreman yapan sporculardan ve kontrol olarak ise sadenter bireylerden kan örnekleri alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, bu örneklerde HIF-1α ve ilgili genler olan TGFα, VEGF, Bax, Bcl-2, p53, cMYC ekspresyonlarının karşılaştırılmasıdır; ve böylece aerobik ve anaerobik egzersize adaptasyonda HIF-1α yolağının rolünün aydınlatılmasına katkıda bulunulacaktır. Çalışmaya 18-25 yaşlarında en az iki yıldır düzenli spor yapan 20 futbolcu, 20 kick boksçu ve 20 sedanter erkek dahil edildi. Sporcu gruptan ve sedanter gruptan istirahatte venöz kan örnekleri alındı, TRİzol ile RNA izolasyonu yapıldı. Gen ifadesi farklılıklarının belirlenmesi için seçilen genlerin primerleri, cDNA'lar kullanarak RT-PCR'da çoğaltıldı. Gruplar arası farklılıklar ANOVA ve Brown Forsythe testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The cellular response to hypoxia is controlled mostly by the hypoxia-sensitive transcription factor HIF-1, which is highly conserved among species and expressed in most tissues, including skeletal muscle. In this study, blood samples were collected from athletes who exercise mainly aerobics such as football and training with anaerobic exercise such as kick bocks and wrestling, and as a control from sedentary individuals. The aim of this study was to compare the expression of HIF-1, and related genes TGFα, VEGF, Bax, Bcl-2, p53, cMYC in these samples; and thus contributing to the role of the HIF-1 pathway in adaptation to aerobic and anaerobic exercise. The study included 20 football players, 20 kickboxers who have been doing sports regularly for 2 years and also 20 sedentary men as a control. Venous blood samples were collected from the group of athletes and sedentary groups. RNA was isolated with TRizol from blood samples. The primers of the genes selected for gene expression differences were amplified in RT-PCR using cDNAs. Differences between groups were evaluated by ANOVA and Brown Forsythe tests.