Okul öncesi eğitime devam eden (48- 72 ay) çocukların annelerinin iletişim becerilerinin ve çocuklarının sosyal problem çözme becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
An analysis of the communication skills of mothers whose children continue to pre- school education (48-72 months) and children's social problem solving skills in terms of several variables
- Tez No: 552569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu araştırmanın genel amacı“Okul öncesi eğitime devam eden (48- 72 ay) çocukların annelerinin iletişim becerilerinde annenin yaşına, eğitim düzeyine, mesleğine, çalışıp çalışmamasına ve çocuk sayısına göre farklılaşmakta mıdır?”ve“Okul öncesi eğitime devam eden (48- 72 ay) çocukların sosyal problem çözme becerileri çocuğun yaşına, cinsiyetine, kardeş sayısına, doğuş sırasına, okul öncesi eğitime devam etme süresine ve anne- babanın yaşına, eğitim düzeyine, mesleğine, çalışıp çalışmamasına göre farklılaşmakta mıdır?”ve“Annelerin İletişim Becerileri ile Çocukların Sosyal Problem Çözme Becerileri Arasında İlişki var mıdır?”sorularına cevap aramaktır. İlişkisel tarama modelinde düzenlenen araştırmanın çalışma grubu; 2018/2019 eğitim öğretim yılı Kahramanmaraş ili merkez ilçelerindeki okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim gören 48-72 aylık 479 çocuk ve annelerinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Aile Genel Bilgi Formu”,“Kişisel Bilgi Formu”,“Anne- Baba- Çocuk İletişimini Değerlendirme Aracı”ve“Wally Sosyal Problem Çözme Testi”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda annelerin iletişim becerileri puan ortalamalarının; yaşa göre, dinleme ve mesaj alt boyutlarında; eğitim düzeyine göre, konuşma, dinleme, mesaj, sözsüz iletişim ve empati alt boyutlarında; mesleğe göre, konuşma, mesaj ve sözsüz iletişim alt boyutlarında; çalışıp çalışmamaya göre, mesaj ve empati alt boyutlarında; çocuk sayısına göre ise, dinleme, mesaj, sözsüz iletişim ve empati alt boyutlarında anlamlı farklılaştığı saptanmıştır. Çocukların sosyal problem çözme becerilerinin; cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, okul öncesi eğitime devam süresi, baba yaşı, anne- baba eğitim düzeyi ve baba mesleğine göre farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this research was to seek for the questions“Do the communication skills of mothers whose children continue to pre-school education (48-72 Months) differ across their age, educational level, working condition and the number of children?”,“Do pre-school children's (48-72 Months) social problem-solving skills significantly vary across their age, gender, the number of siblings, birth order, the duration of pre-school education, mother-father age, education level, occupation, working condition?”and“Is there a relationship between mothers' communication skills and children's social problem solving skills?”The research utilized relational survey method. The working group consisted of 479 48-72 month- children who continue to pre-school education centres in the central districts of Kahramanmaraş during the 2018/2019 academic year and their mothers. This research employed“Family General Information Form”,“Personal Information Form”,“Parent-Father-Child Communication Assessment Tool”and“Wally Social Problem Solving Test”. Research results revealed that the mean of the mothers' communication skills significantly differed across listening and message dimensions in terms of age; speaking, listening, message, non-verbal communication and empathy dimensions in terms of educational level; speaking, message and non-verbal communication dimensions in terms of occupation; message and empathy dimensions in terms of working condition; listening, message, non-verbal communication and empathy dimensions in terms of the number of children. Research results also suggested that children's social problem solving skills significantly vary across their gender, number of siblings, birth order, and duration of pre-school education, father's age, parental education level and father's occupation.