Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 4-6 yaş çocukların anne-babalarının iletişim becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi (Bursa il örneği)
Investıgatıon of the communıcatıon skılls of 4-6 years chıldren contınuıng to preschool educatıon ın terms of dıfferent varıables (Bursa province case)
- Tez No: 589085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada; Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 4-6 yaş (48-72 ay) arasındaki çocukların anne babalarının çocukları ile iletişim becerileri anne babaların yaşlarına, eğitim düzeylerine, medeni durumlarına, sahip oldukları çocuk sayısına ve çalışıp çalışmama durumlarına göre farklılaşmakta mıdır? Sorusuna cevap aranmıştır. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma gurubunu, Bursa ilinde tesadüfi olarak seçilen bağımsız anaokulları ve ilköğretime bağlı anasınıfların da eğitim gören 4-6 yaş (48-72 ay) çocuğu olan anne ve babalar oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, Anne Baba Çocuk iletişim Değerlendirme Ölçeği (ABÇİDA) ve Genel Bilgi Alma Formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 4-6 yaş (48-72 ay) çocuğa sahip annelerin çocukları ile iletişim becerilerinin, annenin yaşına, sahip olduğu çocuk sayısına ve medeni durumuna göre farklılaşmadığı, ancak annelerin eğitim düzeyinin attıkça iletişim becerilerinin de arttığı, çalışan annelerde ise sadece sözsüz iletişim alt boyutunda çalışmayan annelere göre anlamlı fark olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 4-6 yaş (48-72 ay) çocuğa sahip babaların çocukları ile iletişim becerilerinin, babaların yaşına, eğitim durumuna, sahip olduğu çocuk sayısına ve medeni durumuna göre, farklılaşmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 4-6 yaş (48-72 ay) çocuğa sahip anne ve babaların iletişim beceri puanları karşılaştırıldığında ise; Annelerin sadece empati alt boyutunda iletişim becerilerinin yüksek olduğu bulunurken, toplam puanda babaların iletişim becerilerinin yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; Do the communication skills of parents of children aged 4-6 years (48-72 months) attending preschool education differ according to their parents' age, educational level, marital status, number of children and whether they work or not? The answer to the question was sought. The research was carried out in screening model. The study group of the study consisted of mothers and fathers aged 4-6 years (48-72 months) who were randomly selected from independent kindergartens and kindergartens in primary schools in Bursa. As a data collection tool, Parent-Child Communication Assessment Scale (ABÇİDA) and General Information Form was used. As a result of the research; Communication skills of mothers with 4-6 years (48-72 months) children attending preschool education did not differ according to the age of the mother, number of children and marital status, but communication skills increased as the mothers' education level increased, and in working mothers only the non-verbal communication sub-dimension was found to be significant difference compared to the mothers who did not work. It was found that the communication skills of fathers who have 4-6 years (48-72 months) children attending preschool education institution did not differ according to their fathers' age, educational level, number of children and marital status. When the communication skill scores of parents with 4-6 years (48-72 months) children attending preschool education institution were compared; It was found that the mothers 'communication skills were high only in the sub-dimension of empathy, while the fathers' communication skills were higher in the total score.